Menu

Panorama Paryża odkryta na nowo – Autodesk stworzy model 3D Wieży Eiffla.Kategoria: Aktualności, Tagi: , , ,

Rada Miasta Paryża ogłosiła konkurs dla architektów i inżynierów na rewitalizacje i zagospodarowanie obszarów otaczających Wieżę Eiffla.


Panorama Paryża odkryta na nowo – Autodesk stworzy model 3D wieży Eiffla

Wieża Eiffla to nie wątpliwie jeden z najbardziej znanych obiektów architektonicznych na świecie oraz obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża. Co roku to miejsce przyciąga 30 milionów turystów, z czego 7 milionów odwiedzających decyduje się na pokonanie 704 schodów, aby podziwiać panoramę Paryża. Ale jak sprawić, aby ta panorama była jeszcze bardziej rozpoznawalna?

Władze Paryża ogłosiły, że obecny układ terenu, który obejmuje ogrody Trocadéro, Pola Marsowe i promenadę, nie przedstawia w pełni monumentalności Wieży Eiffla oraz nie zawsze spełnia wyobrażenia przybywających turystów. W celu rozwiązania tego problemu władze miasta uruchomiły w tym roku projekt przetargowy o nazwie „The Eiffel Tower Site: discover – approach – visit”.

Konkurs jest otwarty dla architektów i inżynierów z całego świata, w celu wspierania Rady Miasta Paryża w promowaniu przyjaznego dla środowiska miasta, jednocześnie pomagając rozwijać turystykę i rozwiązując problemy związane z komunikacją i organizacją przed Letnimi Igrzyskami w 2024 roku. Wyzwaniem dla projektantów będzie znalezienie solidnego sposobu radzenia sobie z wieloma wielowymiarowymi wymaganiami nakładanymi przez odwiedzających.

Zadanie nie jest łatwe, lecz Autodesk w ramach partnerstwa z władzami miasta Paryża, podejmie się stworzenia cyfrowego modelu 3D wieży Eiffla i będzie wspierać wybrane zespoły w opracowywaniu i wizualizacji ich projektów. Model 3D umożliwi miastu Paryż i zespołom zarządzającym: projektowanie, wizualizację, symulację i współpracę w bardziej efektywny sposób w trakcie całego procesu. Pozwoli także, wyznaczonemu do oceny jury i władzom miasta na wizualizację, ocenę i zrozumienie projektów zgłoszonych przez kandydujące zespoły oraz na łatwiejszą ich analizę w całym przepływie pracy od projektu po budowę. Dlatego wykorzystanie BIM (Building Information Modeling) jest obowiązkowe dla zespołów, które chciałyby konkurować.

Dzięki temu wizjonerskiemu podejściu, miasto Paryż wykorzystuje zaawansowaną technologię, aby nie tylko ulepszyć przeprojektowanie i budowę otaczających obszarów, ale także przez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, zachęcać społeczeństwo do większego udziału w życiu publicznym.

„To nowy sposób na tworzenie miasta – dzięki tym technologiom 3D będziemy mogli wizualizować propozycje rozwoju zespołów zarządzających projektami. BIM usprawni projekty dzięki lepszemu oglądowi ich integracji na stronie. Paryżanie będą mogli lepiej zrozumieć i ocenić różne projekty”

Jean-Louis Missika, zastępca burmistrza Paryża, odpowiedzialna za planowanie urbanistyczne, architekturę,
projekty Grand Paris, rozwój gospodarczy i atrakcyjność miasta.

„Stworzenie cyfrowego modelu 3D i upoważnienie do korzystania z BIM, rozwija jak i usprawnia proces twórczy, pozwalając architektom i inżynierom szybko symulować różne hipotezy projektowe oraz wizualnie weryfikować ich spójność” – powiedział Nicolas Mangon, starszy wiceprezes ds. Strategii AEC i marketingu biznesowego w Autodesk. „BIM pomoże również promować dialog w ramach zespołów, zapewniając najlepszą możliwą propozycję, która spełnia ambicje miasta Paryża. Przyjęcie BIM rozszerza się we Francji, a za jego wykorzystanie do przeprojektowania jednego z najbardziej znanych zabytków na świecie zademonstruje moc i korzyści tego podejścia na skalę globalną.”

Ten nowatorski projekt władz Paryża ma na celu uczynić ten obszar publiczny bardziej przyjemnym i dostępnym dla wszystkich, dostarczać więcej usług podczas zwiedzania wieży, ale także oferować kulturalne doświadczenie, aby na nowo odkryć bogatą historię i dziedzictwo. Obejmuje to poprawę jakości ścieżek dla pieszych, rozbudowy infrastruktury publicznej oraz polepszenia jakości usług w transporcie publicznym.

Źródło: Autodesk