Menu

Open RV – profesjonalny odtwarzacz od teraz z otwartym kodem źródłowym

RV - profesjonalny odtwarzacz od teraz z otwartym kodem zrodlowym

Kategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: , ,

W ramach wysiłków zmierzających do wprowadzenia otwartych standardów w całej branży, Autodesk udostępnił Open RV, otwartą wersję RV, oprogramowania do przeglądania i odtwarzania multimediów.


Profesjonalny odtwarzacz multimediów Open RV

RV to wiodący i globalnie wykorzystywany w branży, profesjonalny program do odtwarzania mediów, dedykowany artystom, specjalistom od efektów specjalnych, animatorom, a przede wszystkim ludziom sprawdzającym ich pracę, pozwalający na odtwarzanie stworzonych przez nich mediów w pełnej rozdzielczości i bezpośrednio z ShotGrida.

Nagradzane przez branżę (narzędzie do odtwarzania i recenzji plików mediowych w procesie produkcyjnym) RV, zostało wydane w wersji z otwartym kodem źródłowym.

Autodesk, jako jeden z założycieli Academy Software Foundation (ASWF), udostępniając kod źródłowy RV, stawia kolejny krok w kierunku tworzenia otwartych standardów w branży filmowej i rozwoju globalnego przepływu pracy opartego na chmurze. W ramach ASWF powstał projekt Open Review Initative, w którym Autodesk, DNEG i Sony Pictures Imageworks udostępniają kody źródłowe swoich rozwiązań, w celu współpracy nad stworzeniem spójnego i nowoczesnego systemu do recenzji w procesie produkcji mediowej.

W związku z tym powstało Open RV – alternatywna wersja oryginalnego RV.

Różnice między nimi są niewielkie, a w przyszłości mają być jeszcze mniejsze. Na ten moment Otwarte RV jest pozbawione integracji z ShotGrid, a także pewnych licencjonowanych kodeków, które jednak użytkownik może zaimplementować we własnym zakresie. Korzyści, jakie płyną z podjętego przez Autodesk kroku, poza globalnym rozwojem branży, to przyspieszenie rozwoju samego RV, które od teraz będzie także korzystać na implementowaniu rozwiązań, które wychodzą od społeczności open-source. Wewnętrzni programiści firm wykorzystujących RV będą mogli swobodnie opracować i zaimplementować rozwiązania, które wpasują się idealnie w ich potrzeby i przepływ pracy.

Profesjonalny odtwarzacz multimediów Autodesk RV


RV oferuje bardzo wydajne rozwiązania do odtwarzania

Jest przystosowany do odtwarzania obrazów i sekwencji o wysokiej rozdzielczości, obsługuje wyświetlanie warstw obrazu (render passów) i pozwala na wygodne porównywanie różnych wersji produkcyjnych.


Oprócz tego RV posiada funkcję współpracy, która tworzy sesję on-line dla kilku użytkowników, podczas której w czasie rzeczywistym oglądają oni pliki mediowe, wprowadzają notatki i komentarze bezpośrednio na obrazie lub wideo, porównują i dyskutują widząc na ekranie dokładnie ten sam obraz lub kadr.

Dzięki tym i wielu innym wbudowanym funkcjonalnościom, połączonym z organizacją pracy w ShotGrid, RV stanowi idealne uzupełnienie przepływu pracy między artystami i inżynierami, a kierownikami studiów filmowych, game-developerskich i projektowych. Udostępniając kod źródłowy odtwarzacza RV, Autodesk przykłada się do globalnego rozwoju branży mediowej.

Kod źródłowy RV już jest dostępny na oficjalnym GitHubie ASWF. Autodesk będzie aktywnie uczestniczyć i obserwować rozwój Otwartego RV, jednocześnie usprawniając komercyjną wersję RV, która wciąż jest dostępna dla użytkowników ShotGrid. Więcej o samym ShotGrid i jego rozwiązaniach ułatwiających organizację pracy piszemy tutaj.

 

Źródło: https://area.autodesk.com/inspire/articles/Ru3DhOaqt, https://www.aswf.io/blog/autodesk-openrv/

Autor: Łukasz Kocyk | PCC Polska