Menu

Maya 2020.4 – nowa aktualizacja programu i jej ulepszenia

Maya 2020.4 najnowsza aktualizacja programu

Kategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: , , ,

Niedawno wyszła aktualizacja programu Maya. Kolejny update od Autodesku wniósł kilka przydatnych poprawek.


Aktualizacja Maya 2020.4

Kolejny większy update 4 do Maya 2020 skupia się głównie na rozwinięciu możliwości Bifrost, usprawnieniu silnika renderującego Arnold i drobniejszych poprawkach. Poniżej dokładniejszy opis:


☑ BIFROST for Maya 2.2.0.0:

Bifrost 2.2.0.0 wprowadza potężniejszą integrację z Maya, ulepszoną użyteczność i nowe możliwości scattering’u, tworzenia instancji, wolumetrii i efektów.

Maya 2020.4 bifrost 01 Maya 2020.4 bifrost 02
Maya 2020.4 bifrost scuttering Maya 2020.4 bifrost volumetrics


☑ Arnold for Maya 4.1.1

Nowa aktualizacja MtoA 4.1.0 wspiera bifrostGraphShape i Bifrost terminals. Dodaje nowe nody do post-processing’u (Exposure, Color Correction, Lens Effects, White Balance, Tonemap) i spore usprawnienia próbkowania progresywnego i adaptacyjnego. Przy renderowaniu za pomocą GPU, bardzo cieszy częściowe ładowanie tekstur, co bardzo oszczędza dostępną pamięć i czas renderingu. W typowej scenie ilość pamięci potrzebnej do tekstur jest teraz nawet do 5x mniejsza.

Maya 2020.4 arnold gpu

☑ Nested dielectrics – nowy system priorytetów nakładania się przezroczystych obiektów. Pozwala to na bardziej realistyczne renderowanie scen, takich jak szklane pojemniki z płynną zawartością i bąbelkami lub kostkami lodu.

Maya 2020.4 arnold nested


☑ Usprawnienia wtyczki Substance:

Zgodność z silnikiem Substance 8.0.03, obsługę shader’a Standard Surface, poprawki błędów i lepsza współpraca Maya z programami Substance.

☑ Usprawnienia Rokoko wtyczki:

Bardziej przejrzysty podgląd postaci z możliwością obrotu i poprawki błędów

☑ Graph Editor: Time Marker snap to key:

Nowa opcja w menu Graph Editor Select, Snap time to selection, pozwala ustawić bieżący znacznik czasu tak, aby przeskakiwał do pozycji dowolnego wybranego klucza. Ta opcja jest domyślnie wyłączona, ale można ją włączyć za pomocą Alt + /

Jak widać Autodesk tym razem wprowadził dość sporo nowości przy czwartej aktualizacji. W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

 

Autor: Jakub Baran | PCC Polska