Menu

Maxwell 5 – nowa wersja silnika renderującego

Maxwell 5 nowa wersji silnika renderujacego

Kategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: ,

Użytkownicy Maxwell’a się ucieszą! Można już pobrać najnowszą wersję oprogramowania – Maxwell 5. Więcej o nowościach w artykule!


Maxwell 5 – co nowego w aktualizacji silnika renderującego?

Maxwell czyli mniej znany na naszym rynku silnik renderujący opracowany przez Next Limit. Przez to, że rzadziej używany nie oznacza, że jest gorszy od V-Ray’a czy Arnold’a. Wykorzystywany w przemyśle filmowym, animacyjnym i VFX, także w wizualizacji architektonicznej i produktowej. Właśnie premierę ma nowsza wersja silnika tj. Maxwell 5, więc świetna okazja aby przyjrzeć się jego funkcjom i nowościom.


Ogólna charakterystyka Maxwell’a:

 • NIEZRÓWNANY REALIZM: Wsparcie ray-tracing.Symulacja światła i materiałów dokładnie tak, jak zachowuje się w prawdziwym świecie. Żadnych sztuczek, dokładna fizyka!
 • INTERAKTYWNOŚĆ: Interaktywny silnik Maxwell natychmiastowo pokazuje zmiany w oświetleniu, materiałach czy wszelkich  ustawień.
 • SETKI MATERIAŁÓW: Ogromna biblioteka materiałów dostępna tutaj: http://www.maxwellrender.com/materials/
 • DENOISER: Czyli wyższa jakość przy niższym poziomie samplingu. Wielka oszczędność czasu.
 • MULITLIGHT: Intensywność światła można zmieniać podczas renderowania i po jego zakończeniu, zapis tylu obrazów, ile potrzeba – wszystko z jednego renderowania.
 • REALISTYCZNA KAMERA: Ustaw właściwości optyczne, takie jak przysłona, ogniskowa, czas otwarcia migawki, ISO, rozmiar filmu itp. Uzyskaj efekty DOF, bokeh, rozproszenia i ekspozycji, aby zwiększyć realizm.
 • DOKŁADNY 3D MOTION BLUR: Dokładne rozmycie ruchu w 3D może obsłużyć nieograniczoną liczbę sub-steps i może być ustawione zarówno dla aparatu nieruchomego, aby naśladowało efekty długiej ekspozycji, takie jak smugi światła, lub kamery filmowej, aby pokazać efekt rozmycia ruchu szybko poruszających się obiektów.
 • FIZYCZNE NIEBO: Szeroki zakres rzeczywistych, fizycznie poprawnych zmiennych do kontrolowania wyglądu nieba i oświetlenia, w tym położenie Ziemi, czasu, położenia słońca.
 • VOLUMETRICS: Twórz efekty mgły atmosferycznej lub gęstej mgły, kompatybilne z particles files w kilku formatach, w tym RealFlow .bin, OpenVDB i density fields / voxels bezpośrednio z Maya i Houdini.
 • MAXWELL SEA: Twórz realistyczne oceany i fale, kontrolując głębokość wody i wymiary powierzchni. Od basenów po otwarty ocean.
 • HAIR: Realistyczne renderowanie włosów, zgodne z Maya Shave and a Haircut, Maya Hair, 3ds Max hair, Cinema 4D hair i Ornatrix. Można zastosować dowolny materiał Maxwell.
 • GRASS AND FUR: Utwórz realistyczną trawę lub futro na wybranym fragmencie geometrii. Zaprojektowany, aby zapewnić maksymalną kontrolę i nienaganny detal.

Najważniejsze nowości wersji Maxwell 5:

 

Maxwell proceduralne tekstury

Proceduralne tekstury

Dodaj do sceny większą zmienność i realizm, automatycznie losując właściwości tekstury na wielu obiektach lub powierzchniach kafelkowych.

Maxwell integracja z programem V-Ray

Importowanie scen z V-Ray’a

Importuj natywne sceny V-Ray i automatycznie konwertuj je do Maxwell’a. Na razie opcja dostępna tylko w Maxwell Studio (integracje wtyczek będę wkrótce dodane).

Maxwell interaktywność silnika

Poprawiona interaktywność i stabilność

FIRE (Fast Interactive Render) jest teraz szybszy i zoptymalizowany do natychmiastowej aktualizacji i odzwierciedlenia zmian w scenie, zapewniając doskonały interaktywny przepływ pracy.

Maxwell grupowanie świateł

Grupowanie świateł (Multilight)

Światła można teraz grupować i kontrolować jako pojedyncze emitery w Multilight emixer. Zmniejsza to wielkość plików MXI i zarówno zasobożerność scen posiadających wiele źródeł światła.

 

Nowy silnik Multi-GPU

Napisany od nowa silnik odpowiedzialny za renderowanie za pomocą dwóch i więcej kart graficznych. Szybkością znacznie przewyższa czas jaki potrzebuje CPU. Lecz renderowanie na GPU niestety nie nadaje się do wszystkich projektów.

Dostosowany do wysokich rozdzielczości

Interfejs przystosowany do pracy w wysokich rozdzielczościach takich jak 4K a nawet wyżej.

 

Jak widać Maxwell ma sporo ciekawych funkcji, a nowa wersja wprowadza wiele usprawnień i ulepszeń. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta. Next Limit udostępnia wersję demo na 30 dni, więc możemy sprawdzić i przetestować silnik w akcji.

Masz pytania? Nie wahaj się skontaktować!

 

Autor: Jakub Baran | PCC Polska