Menu

Jaka jest przyszłość wizualizacji architektonicznych?

W sierpniu ubiegłego roku Chaos Group zorganizowało webinarium, na którym dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego dostarczył rzadkiego, szczegółowego obrazu aktualnych i planowanych narzędzi do wizualizacji architektonicznej.

*Architizer to prestiżowy magazyn, będący platformą łączącą architektów na całym świecie


Dyskusja na temat webinaru opierała się na wynikach ankiety przeprowadzonej na początku tego roku, w której wzięło udział ponad 2000 architektów i projektantów. Badanie dostarczyło trendów wizualizacji, wpływu renderowania w czasie rzeczywistym i wzrostu sztucznej inteligencji jako konkurencji w projektowaniu architektonicznym.

Kim było 2 tys. ankietowanych?

W badaniu wzięli udział profesjonaliści z dużych i małych firm oraz niezależni freelancerzy. Posiadanie dużej perspektywy wśród ankietowanych było ważne dla różnorodności w odpowiedziach.

Jeśli chodzi o specjalizację, głównie byli to architekci, projektanci wnętrz, inżynierowie, planiści i architekci krajobrazu. Było to cenne, ponieważ potwierdziło, że wizualizacja jest ważnym narzędziem komunikacji projektowej między różnymi stronami zaangażowanymi w dany projekt, a nie tylko między projektantem, a klientem.


Oszczędność czasu i poprawa komunikacji

Jeśli spojrzeć na korzyści, które respondenci stwierdzili, ostatecznie sprowadza się to do dwóch rzeczy: oszczędzania czasu i poprawy komunikacji. W branży opartej na usługach, takiej jak AEC, oszczędność czasu jest ogromnie ważna, a właściwa komunikacja jeszcze bardziej ją poprawia.

Znaczny odsetek respondentów wykorzystuje oprogramowanie do wizualizacji w czasie rzeczywistym do przeglądu materiałów i tworzenia wciągających walkthroughów 3D dla projektu. Pokazując klientom intuicyjne poczucie przestrzeni, możesz stworzyć wyjątkowo wyselekcjonowane doświadczenie, które pozwala im zrozumieć względne proporcje w projekcie pomieszczeń, w całej przestrzeni i widoki za oknami. Dzięki renderowaniu w czasie rzeczywistym są one proste i szybkie do wygenerowania.

Do renderu w czasie rzeczywistym najlepszym będzie program Encsape. Do wypróbowania za darmo przez 14 dniskontaktuj się z nami . Sprawdź najlepszy duet, który kompleksowo pozwala tworzyć wizualizacje Enscape + SketchUp.


Jak ludzie zakochują się w przestrzeni

Interesującym zastosowaniem wizualizacji w czasie rzeczywistym, o którym mówił Roderick Bates, był pomysł, że ludzie mogą oglądać lub wykorzystywać wizualizację, aby wprowadzić warunki atmosferyczne, takie jak chmury i słońce. Może to odzwierciedlić konkretną lokalizację projektu i pokazać, jak wygląda w różnych porach dnia.

Jest to potężne narzędzie, ponieważ pokazuje, jak ludzie doświadczają przestrzeni. Pokazuje, w jaki sposób światło przemieszcza się przez Twoją przestrzeń i jest jej integralną częścią. W ten sposób ludzie zakochują się w projekcie.

Wizualizacja w czasie rzeczywistym

Rozwiązanie wyzwań związanych z wdrażaniem

Wdrożenie technologii wizualizacji w czasie rzeczywistym było jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją respondenci. Roderick Bates podzielił się informacją, że ludzie doświadczyli trudności z wdrożeniem technologii wizualizacji w czasie rzeczywistym za pomocą programów do modelowania.

Chaos Enscape integruje się bezpośrednio z popularnym oprogramowaniem do modelowania Revit, SketchUp, Rhinoceros, Archicad i Vectorworks. Oznacza to, że jest całkowicie żywy. Oprogramowanie do wizualizacji nie może działać poza platformą projektową. Dzięki takiej integracji stworzone zostało  ścisłe połączenie między tymi dwoma systemami. Zmniejsza to ilość transferu danych i ułatwia pracę.


Kompatybilność z V-Ray

Dzięki szerokiej gamie programów firma Chaos oferuje przepływ pracy, który pozwala użytkownikowi przejść od wizualizacji w czasie rzeczywistym do fotorealistycznej w V-Ray. Przepływ danych pomiędzy Enscape, a V-Ray jest bezproblemowy i odbywa się za pośrednictwem zastrzeżonego formatu pliku, który nazywa się sceną VR. Możesz przesłać geometrię, materiał, dane i zasoby do V-Ray i kontynuować pracę już w nim. Jest to dość dobrze ujednolicony przepływ pracy, nad którym Chaos nieustannie pracuje, aby go jak najbardziej udoskonalić. Zaleca się, aby posiadacze licencji zarówno Enscape, jak i V-Ray z tego korzystali.


przeniesienie sceny z Enscape do V-Ray

AXYZ nowy wymiar projektów

Roderick Bates przyznaje, że jeśli chodzi o jakość wizualizacji, nie zawsze chodzi o to, aby coś wyglądało na foto-realistyczne. Czasami chodzi o posiadanie odpowiednich zasobów i dostęp do nich w wizualizacji. Z tego powodu Chaos przejął firmę AXYZ design.

Włoska firma jest wiodącym twórcą oprogramowania do animacji 3D / 4D zaprojektowanego w celu dodania realistycznych postaci ludzi i tłumów do wizualizacji architektonicznych. Wyposażony w ponad 2500 zeskanowanych postaci. Jego oprogramowanie anima 5 jest jednym z najszybszych sposobów na wprowadzenie dynamicznych osób 3D / 4D do wizualizacji.

wstawianie modeli osób z Anima 5

Wizualizacja w czasie rzeczywistym i sztuczna inteligencja

Chaos Group jako światowy lider w dziedzinie technologii wizualizacji, aby zapewnić najlepsze rezultaty w procesie wizualizacji, musi pomyśleć o idealnym sposobie łączenia tradycyjnych procesów wizualizacji z wykorzystaniem do tego w sztucznej inteligencji. 68% respondentów ankiety uwzględnia lub eksperymentuje z sztuczną inteligencją w ramach swoich rzeczywistych wizualizacji. Tak więc, widząc, że tak duży odsetek dostaje się do sztucznej inteligencji i wykorzystuje ją jako część swojej pracy, Chaos widzi, że nadszedł czas, aby naprawdę zacząć myśleć o tym, jak można włączyć go do ich produktów.

A jaki może być najlepszy sposób na osiągnięcie optymalnej wydajności wizualizacji? Ankieta dała nam wskazówkę, że 18% z nich twierdzi, że wierzy, że wizualizacje wspomagane sztuczną inteligencją / generowane przez AI będą powszechne w pracy architektów w najbliższej przyszłości.


Autor: Anetta Hauzer | PCC Polska