Narzędzie służące do automatyzacji projektowania, w pewnych przypadkach będzie sprawdzało się lepiej niż części pochodne.
W ostatnim artykule prezentowałem jak za pomocą komponentów pochodnych można szybko zaprojektować kilka wariantów tego samego detalu. Dzisiaj chciałbym przedstawić kolejne narzędzie służące do automatyzacji projektowania, które u podstaw oferuje to samo, jednak w pewnych przypadkach będzie sprawdzało się lepiej niż części pochodne.
iPart, bo o nim mowa, pozwala na samodzielne budowanie parametrycznych części i podzespołów. Dzięki niemu możemy w ramach jednej części mieć przygotowanych kilka typów obiektu.
Zaczynam od stworzenia podstawowego detalu, na którym umieszczę wszystkie elementy, z których będę budował poszczególne typy. Warto już od samego początku odpowiednio nazywać parametry, ponieważ to głownie na nich będziemy pracować (na temat parametrów pisałem jakiś czas temu – link)
Gdy już mam wszystkie składniki, które będę wykorzystywał w różnych typach tej części, przechodzę do samego modułu iPart. Można go znaleźć w zakładane „Zarządzenie”.
W oknie, które nam się wyświetli zobaczymy mnóstwo parametrów i innych właściwości naszego modelu. Zaczynam od dodania kolejnych typów części, które następnie będę modyfikował. W tym celu należy prawym przyciskiem myszy kilknać na dolną tabelę i wybrać „Wstaw wiersz”.
Wśród parametrów do modyfikacji, które będę chciał zmieniać brakuje wyciągnięć, których użyłem do stworzenia szczeliny na kołnierzu oraz szyku czterech otworów. Aby je dodać, przechodzę do zakładki „Wyłączenie” i klikam dwa razy na „Wyciągniecie proste 1” i „Wyciągniecie proste 2”.
Gdy w tabeli mam już wszystkie elementy, które będę chciał zmieniać, możemy przejść do ich modyfikacji.
Jeżeli chcemy dodać kolejny wariant lub zmodyfikować istniejący, możemy to zrobić wracając do wcześniejszego okna poprzez kliknięcie dwa razy na „Tabela” w drzewie nad typami części. Komponenty iPart mogą być dodane do ContentCenter, dzięki czemu można wykonać biblioteki części wykorzystywanych w projektach. Chcesz poznać więcej przydatnych funkcji Inventor Professional?
Zapraszamy do skorzystania z usług naszego Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Autodesk. Dzięki nim poznasz dokładnie te, jak i wiele więcej innych funkcji, które usprawnią Twoją codzienną pracę i uwolnią Cię od powtarzania monotonnych, nierozwijających czynności.
Autor: Marcin Sroka | PCC Polska