Menu

iPart – automatyzacja projektowania

Inventor - Automatyzacja

Kategoria: Aktualności, Tagi: ,

Narzędzie służące do automatyzacji projektowania, w pewnych przypadkach będzie sprawdzało się lepiej niż części pochodne.


Kilka wariantów tego samego detalu – Inventor

W ostatnim artykule prezentowałem jak za pomocą komponentów pochodnych można szybko zaprojektować kilka wariantów tego samego detalu. Dzisiaj chciałbym przedstawić kolejne narzędzie służące do automatyzacji projektowania, które u podstaw oferuje to samo, jednak w pewnych przypadkach będzie sprawdzało się lepiej niż części pochodne.

iPart, bo o nim mowa, pozwala na samodzielne budowanie parametrycznych części i podzespołów. Dzięki niemu możemy w ramach jednej części mieć przygotowanych kilka typów obiektu.

Podstawowy detal w Inventorze

Zaczynam od stworzenia podstawowego detalu, na którym umieszczę wszystkie elementy, z których będę budował poszczególne typy. Warto już od samego początku odpowiednio nazywać parametry, ponieważ to głownie na nich będziemy pracować (na temat parametrów pisałem jakiś czas temu – link)

automatyzacja projektowania - Inventor


Tworzenie dwóch kołnierzy

inventor - kołnierze


Dodanie zaokrągleń oraz otwory

inventor - zaokrąglenia


Moduł iPart

Gdy już mam wszystkie składniki, które będę wykorzystywał w różnych typach tej części, przechodzę do samego modułu iPart. Można go znaleźć w zakładane „Zarządzenie”.

inventor - moduł


Wstaw wiersz

W oknie, które nam się wyświetli zobaczymy mnóstwo parametrów i innych właściwości naszego modelu. Zaczynam od dodania kolejnych typów części, które następnie będę modyfikował. W tym celu należy prawym przyciskiem myszy kilknać na dolną tabelę i wybrać „Wstaw wiersz”.

inventor - wstaw wiersz


Wyciągniecie proste

Wśród parametrów do modyfikacji, które będę chciał zmieniać brakuje wyciągnięć, których użyłem do stworzenia szczeliny na kołnierzu oraz szyku czterech otworów. Aby je dodać, przechodzę do zakładki „Wyłączenie” i klikam dwa razy na „Wyciągniecie proste 1” i „Wyciągniecie proste 2”.

inventor - wyciągnięcie proste


Gdy w tabeli mam już wszystkie elementy, które będę chciał zmieniać, możemy przejść do ich modyfikacji.

  • Parametry, które dotyczą wielkości wyrażanych w jakich jednostkach, modyfikujemy poprzez zmianę liczby w odpowiedniej komórce (nie trzeba dopisywać jednostek).
  • W moim przykładzie, chcę aby Typ 1 mojej części miał gabaryty 50[mm] x 50[mm], drugi 80[mm x  60[mm], a trzeci 100[mm] x 100[mm]. Takie zmiany wprowadzam dla pozostałych parametrów, grubości, szerokości itd.
  • Inaczej sprawa ma się z wartościami, które określają „obecność” lub „nieobecność” całych elementów, jak np. kołnierzy czy otworów. W tym przypadku pracujemy na zerach i jedynkach (0 dla „nieobecności” i 1 dla „obecności”
  • Pierwszy typ posiada obydwa kołnierze, zostawiam tam zatem domyślną wartość „Oblicz” (tożsame z wpisaniem „1”). W Typie 2 zostawiam tylko pierwszy kołnierz (w drugim wpisuję „0”), a w trzecim odwrotnie – zostawiam drugi a usuwam pierwszy. Robię identyczny zabieg na pozostałych elementach, Wyciągnięcie proste 1 i 2 oraz Otwór.
  • Po zatwierdzeniu, typy części są widoczne w drzewku po lewej stronie. Przełączamy się między nimi podwójnym kliknięciem lewego przycisku myszy.
inventor - automatyzacja projektowania

Poniżej prezentuje powstałe typy części wraz z wartościami poszczególnych parametrów:

  • Typ 1

inventor - wyciągnięcie proste

wartości poszczególnych parametrów

  • Typ 2

typy części Inventor

typy części 2 Inventor

Typ 3

typy części wraz z wartościami poszczególnych parametrów

części wraz z wartościami poszczególnych parametrów

Jeżeli chcemy dodać kolejny wariant lub zmodyfikować istniejący, możemy to zrobić wracając do wcześniejszego okna poprzez kliknięcie dwa razy na „Tabela” w drzewie nad typami części. Komponenty iPart mogą być dodane do ContentCenter, dzięki czemu można wykonać biblioteki części wykorzystywanych w projektach. Chcesz poznać więcej przydatnych funkcji Inventor Professional?

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Autodesk. Dzięki nim poznasz dokładnie te, jak i wiele więcej innych funkcji, które usprawnią Twoją codzienną pracę i uwolnią Cię od powtarzania monotonnych, nierozwijających czynności.


Autor: Marcin Sroka | PCC Polska