Menu

Inventor – tworzenie wariantów zespołu

Inventor tips & tricks tworzenie wariantów zespołu

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , , ,

Zmiana w projekcie wymaga tworzenie nowych wariantów zespołu? Przeczytaj jak dokonać edycji w zespole.


Tworzenie wariantów zespołu w Inventorze

Podczas tworzenie i rozwijania produktu często zachodzi konieczność zmiany w zespole istniejącego podzespołu lub części na inny wariant. Jest kilka sposobów wykonania tego zadania, większość sposobów wymaga kilku kliknięć, wstawienia do zespołu czy zastosowania wiązania.

Dla użytkowników którzy opanowali już pracę i chcą poszukać wydajniejszych możliwości pracy w programie Inventor sugeruję zapoznanie się z poleceniem ZAPISZ I ZAMIEŃ dostępnym w panelu PRODUKTYWNOŚĆ w środowisku zespołu.

Tworzenie wariantów zespołu w Inventorze 1

Polecenie szczególnie jest przydatne gdy tworzymy nowy wyrób bazujący na już istniejącej konstrukcji. Polecenie Zapisz i Zamień po wskazaniu części lub zespołu automatycznie proponuję nazwę nowego elementu, tworzy jego kopię i podmienia elementy w zespole. Zwalnia nas to z wielu czynność zapisywania, wstawiania elementów, czy umieszczaniu wiązań, co znacznie przyspiesza pracę. Wystarczy już tylko zająć się zmianami w nowej części czy zespole, aby mieć nową wersję wyrobu.

Jeżeli projekt posiadał dokumentację 2D do wszystkich elementów, to możemy zająć się jej skopiowaniem dla nowo utworzonych elementów. Najlepiej otworzyć stary rysunek i wykonać polecenie Zapisz jako i nadać mu taką samą nazwę jak ma nowo stworzona część czy zespół.

Kolejnym krokiem jest zmiana odniesienia modelu w rysunku. Musimy wskazać do jakiego nowego modelu ma się odwoływać rysunek, służy do tego polecenie Zmień odniesienie modelu w zakładce Zarządzanie. W oknie dialogowym musimy wskazać istniejące odniesienie w rysunku a potem wskazać nowy model. W rysunku zostają zachowane wymiary, opisy, oznaczania, które nie straciły swojej reprezentacji w modelu, pozostaje usunąć błędne odniesienia do wymiarów i dodać nowe oznaczenia.

Tworzenie wariantów zespołu w Inventorze 2

 

Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska