Menu

Inventor: Rysunek w formacie .DWG czy .IDW?

Autodesk Inventor Rysunek w DWG czy IDW

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi:

Czy zastanawiałeś się w jakim formacie tworzyć rysunki w programie Inventor? Jeśli tak – ten artykuł jest dla Ciebie!


.DWG czy .IDW – w jakim formacie tworzyć rysunki w programie Inventor?

Tworząc dokumentację 2D w Autodesk Inventor mamy do wybory 2 formaty plików rysunkowych: IDW i DWG. Często użytkownicy zastanawiają się który format wybrać, który jest lepszy, który ma więcej możliwości. Poniższy artykuł wyjaśni różnice i pozwoli wybrać lepszy format.

Format IDW jest oryginalnym formatem rysunków programu Inventor, natomiast format DWG jest lepiej znany jako format pliku rysunku AutoCAD. Od wersji Inventor 2010 format DWG jest domyślnym formatem rysunków Inventor. Format rysunków DWG w programie Autodesk Inventor ma zdecydowanie większą funkcjonalność niż IDW, poniżej zostały opisane 3 powody dlaczego lepiej pracować w DWG niż IDW.


Powód 1

Pliki DWG programu Inventor można otwierać w programie AutoCAD. Oznacza to, że ​​można udostępniać dane 2D praktycznie każdemu kto używa programu AutoCAD bez konieczności konwersji. Otwierając plik DWG Inventor w programie AutoCAD możemy dodawać wymiary i opisy (przestrzeń Arkusza). Model bazowy 3D jest zablokowany i nie można go edytować w programie AutoCAD.

Inventor Rysunek w formacie DWG czy IDW 1


Powód 2

W plikach DWG w programie Inventor możesz używać bloków z programu AutoCAD i wstawiać je jako symbole opisowe na rysunkach – katalog zasoby rysunkowe.


Powód 3

Tworząc rysunek z rzutami w formacie DWG Inventor, można później wstawić te rzuty w programie AutoCAD jako bloki czy odnośniki XREF. Wstawiony blok czy Xref jest powiązany z oryginalnym modelem 3D. Poniższy obrazek pokazuje jak wstawić rzut jako blok w przestrzeń modelu, tak aby później możliwe było użycie tego rzutu w programie AutoCAD. (domyślnie rysunki Inventor DWG mają rzuty tylko w obszarze arkusza).

Inventor Rysunek w formacie DWG czy IDW 3

Drugi sposób w jaki możemy skorzystać z dokumentacji DWG Inventor w AutoCAD to otwarcie nowego rysunku w programie AutoCAD i wstawienie rzutów z rysunku Inventor DWG przez Design Center. W zasobach rysunku można odszukać blok i wstawić do nowego rysunku, rzuty do AutoCAD wstawiają się w skali 1:1. Jest to bardzo przydatne przy tworzeniu rysunków w AutoCAD z danych z programu Inventor np.: tworzenie layoutów i dużych planów. W programie Inventor tworzymy rzuty maszyn i urządzeń na rysunku DWG, a następnie możemy skorzystać z nich jak z bloków w programie AutoCAD.

Wadą pliku Inventor DWG jest trochę większy rozmiar wynikający z dostępności większej ilości funkcji.

 

 

Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska – artykuł opracowany na podstawie „Autodesk Inventor – 3 Reasons Why DWG Is Better Than IDW”, www.clintbrown.co.uk/2019/01/26/dwgvidw/, dostęp: 10.11.2019 r.