Jeżeli zajmujesz się projektowaniem elementów blaszanych, koniecznie zapoznaj się z naszym nowym artykułem.
Autodesk poprzez kolekcję Product Design & Manufacturing dostarcza kompleksowe rozwiązanie dla inżynierów pracujących z blachami. Od projektowania – Inventor Professional, przez optymalizacje – Nesting, po wytwarzanie – CAM. Zaprezentujemy dzisiaj krok-po-kroku, jak kolekcja mechaniczna od Autodesk ułatwia proces tworzenia elementów blaszanych.
Zaczynam od stworzenia w Inventorze kilku przykładowych elementów (zobacz też artykuł „Inventor – konstrukcje blachowe dla początkujących„ ). Wybieram nową część w szablonie „Sheet metal”. Jest to domyślny szablon przygotowany z myślą o blachach:
Od razu przechodzę do „Ustawień domyślnych konstrukcji blachowej”, aby ustalić grubość blachy, z jakiej będą wykrawane elementy:
W tym celu odznaczam „Użyj opcji grubości z reguły” i w polu obok wpisuję właściwą wartość:
Następnie rozpoczynam tworzenie szkicu mojego elementu. Na potrzeby prezentacji stworzę kilka elementów o różnych kształtach, które będą wycinane z blach o różnych grubościach:
Po narysowaniu pierwszego kształtu wybieram opcje „Powierzchnia”, aby nadać mu grubość zdefiniowaną wcześniej:
W programie Inventor tworzę drugi element o innym kształcie i innej grubości:
Inventor Professional posiada bezkonkurencyjny moduł blachowy, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie wielu różnorodnych części z blachy. Pokażę teraz jak szybkie i intuicyjne jest tworzenie kołnierzy.
Zaczynam od utworzenia zwykłego prostokąta:
W następnym kroku wybieram opcje „Kołnierz” widoczną na wstążce programu i zaznaczam odpowiednią krawędź. W oknie, które się pojawiło, mamy mnóstwo opcji dostosowania kołnierza, m.in.:
Dodając do elementu jeszcze jeden dodatkowy kołnierz, mogą Państwo zobaczyć, że program Inventor sam zaproponował rozwiązanie narożnika, poprzez usunięcie części materiału. Oczywiście, można taką podpowiedź zignorować, wybierając odpowiednią opcję w ustawieniach kołnierza:
Gdy mam już przygotowane elementy przechodzę do modułu złożeń. Wstawiam moje części i kopiuje je kilka razy:
W celu opracowania Nestingu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na „Zespół” w drzewku po lewej stronie, a następnie wybrać „Create Nest”. Nesting nie jest widoczny w głównych zakładkach programu.
W oknie, które się pojawiło, możemy zobaczyć zestawienie części wraz z informacją o zdefiniowanym materiale. Jeśli lista materiałów się zgadza, potwierdzamy:
W tym momencie program przechodzi do zakładki Nesting. Widzimy teraz zestawienie wszystkich unikalnych części:
Wybierając narzędzie „Nest Properties” ze wstążki, możemy zmienić zachowanie części na arkuszu blachy:
Jeśli wszystko się zgadza, klikamy „Create Nest Study”. Po chwili naszym oczom ukazuje się zaproponowany przez program rozkład części na arkuszu wraz z zestawieniem najważniejszych informacji takich jak: ilość części czy procent wykorzystania arkusza:
W celu zmiany rozmiaru arkusza blachy, którym dysponujemy, przechodzimy do „Process Material Library”, klikamy w odpowiedni „Packing” i podajemy prawidłową długość i szerokość arkusza:
Po aktualizacji widzimy nową propozycję rozkładu części:
Jeśli zaproponowany rozkład nas zadawala, możemy przejść do ostatniego etapu, czyli wygenerowania kodu NC na maszynę numeryczną. W tym celu wybieramy z drzewka z lewej strony interesujący nas arkusz (Sheet), a następnie ze wstążki wybieramy narzędzie „Create 3D Model”.
Program przechodzi do zakładki CAM, gdzie widzimy arkusz blachy z nałożonymi częściami w 3D. Z lewej strony wybieramy narzędzie do wycinania:
Definiujemy pozostałe interesujące nas ustawienia i przechodzimy do symulacji:
Po przeprowadzeniu symulacji, jeśli nie pojawiły się w jej trakcie błędy, możemy wygenerować kod NC. Rozwijamy drzewko po lewej stronie, prawy przyciskiem myszy klikamy na „2D Profile” i wybieramy „Post Process”:
Dostęp do wszystkich wykorzystanych narzędzi w zaprezentowanym procesie uzyskasz wraz z kolekcją mechaniczną Product Design & Manufacturing Collection od Autodesk. Zapewnij sobie kompleksową obsługę swojego parku maszynowego. Jeśli potrzebujesz wsparcia i pomocy przy wdrożeniu – to dla nas prościzna ( koniecznie przeczytaj ten ARTYKUŁ o WDORŻENIACH CAM)! Zapraszamy do kontaktu.
Autorzy: Marcin Sroka, Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska
O innych zaletach kolekcji Product Design & Manufacturing Collection możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule:
Zalety pakietu programów Autodesk – Product Design & Manufacturing Collection