Dzięki nowym opcjom w Inventor 2026 orientacji i punktów bazowych można szybko i precyzyjnie powielać elementy na różnych powierzchniach w jednym kroku.
Inventor 2026 posiada udoskonalona funkcję Szyku sterowany szkicem, która pozwala na umieszczanie elementów w wielu punktach określonych na szkicu z wykorzystaniem orientacji ścianki i punktu bazowego. Ustawienie te w znaczny sposób zwiększają funkcjonalność modelowania np.: w przypadku konieczności wstawienia elementów kształtujący na wielu ściankach części, jak tutaj poniżej na ilustracji: wstawianie gniazda przyłączeniowego na wielu ściankach rozdzielacza za pomocą funkcji szyk sterowany szkicem.
Domyśle użycie funkcji Szyku pozwala na wstawienie elementów kształtujący (otwory, wycięcia, itp…) na tej samej ściance na której pokazaliśmy punkty szkicu. (przykład poniżej)
Wykorzystanie dodatkowych funkcji w oknie Szyk sterowany szkicem, jak – punkt bazowy, orientacja i powierzchnia odniesienie pozwala na wskazanie szkicu i ścian nie będących na jednej płaszczyźnie i uzyskanie powielenia elementów kształtujący na wielu ścianach.
W poniższym przykładzie chcielibyśmy powielić gniazdo przyłączeniowe na wielu ściankach rozdzielacza. Po wskazaniu elementu kształtującego i szkicu z punktami, elementy domyślnie wstawiają się w orientacji jak na rysunku.
1. Na jednej ze ścianek zamodelować np.: przyłącze jak na rysunku
2. Na górnej ściance stworzyć szkic i wstawić punkty np.: w środku krawędzi
3. Wybrać polecenie – Szyk Sterowany Szkicem
4. Punkt bazowy – wskazuje punkt oznaczony – 1. (nie tworzyłem go w szkicu)
5. Orientacja – Zgodnie z powierzchnią -2
6. Powierzchnia odniesienia – wskazują powierzchnie na której jest element powielany – 3
7. Następnie wskazuję wszystkie powierzchnie na których maja być powielone kolejne elementy 4 – 8
8. Szyk został utworzony
Prawidłowa orientacja elementów w szyku.
Skorzystanie z polecenia Szyk Sterowany Szkicem pozwala znacznie skrócić czas tworzenia części z wieloma powielanymi elementami kształtującymi. Jest znacznym usprawnieniem w pracy, gdyż nie trzeba oddzielnie modelować każdego elementu na ściance ani tworzyć elementów typu iFeature.
Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska