Piszemy o ciekawej i przydatnej funkcji zawartej w Inventor 2017, a mianowicie o możliwościach zapisu modeli 3D do formatu PDF 3D.
Polecenie Inventor 2017 dające możliwości zapisu modeli 3D do formatu PDF 3D znajduje się w Menu Plik/Export/Zapisz do 3D PDF.
W polu Właściwości (Proporties) możemy wybrać jakie dane z pól iProperties Inventora mają być eksportowane. Przyciski umieszczone pod właściwościami pozwalają na wybór: tylko pól z wypełnionymi właściwościami, wybór wszystkich pól lub żadnego. (Sugerujemy wybór – tylko z wypełnionymi właściwościami lub żadnych).
Drugie pole – Reprezentacja widoków pozwala na wybór zapisanych widoków modelu jakie mamy zdefiniowane w programie Inventor i wykonanie eksportu z tak zapisanymi ustawieniami. W przypadku części mogą tu być np. ustawione widoki połówkowe, a w przypadku zespołów widoki z wygaszonymi niektórymi częściami.
Tworząc PDF 3D ustaw odpowiednią jakość wizualizacji. Jakość wizualizacji określa jakość siatki używanej do wyświetlania widoków modelu w wyjściowych plikach PDF 3D.
Jeśli to wymagane, zmień plik szablonu PDF 3D. Plik szablonu PDF 3D określa jakie elementy mają być zawarte w eksportowanym pliku i ich rozmieszczenie na szablonie. Szablon PDF 3D instalowany wraz z programem Inventor można dostosować do własnych potrzeb lub utworzyć własne szablony PDF 3D.
Powoduje dołączanie do wygenerowanego modelu w PDF 3D modeli w formacie STEP. Model w formacie STEP jest zawarty wewnątrz pliku PDF 3D i można go otworzyć w zewnętrznej przeglądarce lub zapisać na dysku.
Do tworzonego pliku PDF 3D można załączyć dowolne pliki np.: zdjęcia, kalkulacje, opisy. Kliknij opcję Załączniki i zaznacz pliki, które zostaną dołączone do wyjściowego pliku PDF 3D.
W przypadku generowania dużej ilości plików PDF 3D można użyć Managera Zadań – dostępnego w Menu Programy/Autodesk/Inventor 2017/Narzędzia/ Manager Zadań. Manager zadań pozwala automatyczne generowanie plików PDF 3D na z określonej lokalizacji w godzinach nocnych.
Zobacz przygotowany plik PDF 3D >>
Polecam sprawdzenie alternatywnych metod na przekazywanie i udostępniania danych 3D.
Z dostępnych narzędzi chciałbym zaproponować dwa:
Autor: PCC Polska