Menu

Gwint w pliku STL – jak poprawnie wyeksportować model z Inventora?

Gwint w pliku STL – jak poprawnie wyeksportować model z Inventora?

Kategoria: Aktualności, Tagi: , , ,

Eksport modeli z Inventora do formatu STL często wiąże się z problemem braku rzeczywistego gwintu. Zamiast szczegółowej geometrii otrzymujemy jedynie gładką powierzchnię, co bywa kłopotliwe przy druku 3D lub współdzieleniu plików.

Dlaczego gwinty znikają po eksporcie z Inventora do STL?

Jedno z częstszych pytań, jakie pojawia się przy pracy w Inventorze, brzmi: „Czy jest sposób, aby model IPT po eksporcie do pliku STL zachował gwint?”. Problem ten dotyczy praktycznie każdego, kto przygotowuje modele do druku 3D lub współdzieli pliki w formacie STL. Aby zapewnić maksymalną wydajność, w programie Inventor gwinty są wyświetlane z wyglądem kosmetycznym lub tekstury, bez modelowania rzeczywistych gwintów. Prowadzi to do sytuacji, w której po eksporcie na wydruku zamiast pełnego gwintu widzimy gładką powierzchnię. Dlatego warto wiedzieć, jak obejść to ograniczenie i uzyskać rzeczywiste gwinty w modelu STL.

Inventor Gwint

Problem ten można obejść modelując gwinty ręcznie (co jest bardzo czasochłonną czynnością) albo skorzystać z gotowego rozwiązania w postaci wtyczki threadModeler od COOLORANGE


Po przejściu na stronę Autodesk App Store trzeba zalogować się na swoje konto Autodesk, a następnie pobrać wtyczkę.

Inventor strona

Uruchamiamy program instalacyjny przy wyłączonym Inventorze.
Po uruchomieniu Inventora powinna pojawić się zakładka coolOrange.


Przygotowuje prosty model na którym będę chciał wykonać gwint w celu prezentacji

gwint w Inventorze

Wstawiam gwint

wstawianie gwintu w Inventorze

wstawianie gwintu w Inventorze

Następnie uruchamiam narzędzie threadModeler i wybieram gwint z drzewka operacji

Gwint w Inventorze

Po przeprocesowaniu fizyczny gwint jest gotowy

Inventor gwint

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak dodać prawidłowy opis gwintów normalnych na rysunku, zapraszamy do naszego wcześniejszego artykułu:


darmowy warsztat inventor

Warsztat Autodesk Inventor dla początkujących – Wrocław, 18.09.2025

Chcesz rozpocząć przygodę z projektowaniem 3D? Zapraszamy na stacjonarny warsztat Autodesk Inventor, podczas którego:

✅ poznasz różnice między CAD 2D a 3D,

✅ wykonasz pierwsze ćwiczenia w Inventorze,

✅ zobaczysz, jak program może usprawnić Twoją pracę projektową.

📅 18 września 2025 (czwartek), godz. 9:00–12:00
📍 PCC Polska – Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Autodesk, Wrocław, ul. Kościerzyńska 10

Warsztat skierowany jest do osób początkujących, projektantów 2D, konstruktorów, inżynierów mechaników oraz menedżerów CAD.

👉 Liczba miejsc ograniczonazapisz się już teraz!

 

Autor: Marcin Sroka | PCC Polska

 

No votes yet.
Please wait...