Autodesk 3ds Max – pomoc

Autodesk dla branży 3D


Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące instalacji lub pracy z programem – skorzystaj z naszych poniższych odpowiedzi. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi ekspertami.


Gdy przesuwam obiekty w oknie 3ds Max’a, czasem zdarza się, że migoczą lub są niewłaściwie wyświetlane. Co może być tego powodem?

Dziwne zachowywanie się obiektów w oknie viewport jest najczęściej spowodowane złym doborem sterownika wyświetlania grafiki 3D w samym 3ds Maxie lub błędnym działaniem karty graficznej. Pierwszy problem możemy rozwiązać poprzez zainstalowanie najnowszego sterownika karty graficznej lub zmianę sterownika wyświetlania w zaawansowanych opcjach 3ds Maxa. Drugi problem jest zwykle spowodowany przez kiepskiej jakości kartę graficzną. Polecamy do zastosowań 3D, korzystać z markowych rozwiązań. Co więcej, Autodesk wycofuje się ze wspierania sprzętu konsumenckiego, skupiając się głównie na rozwiązaniach profesjonalnych, na przykład karty z rodziny Nvidia Quadro lub ATI Fire Pro.


Zamierzam kupić stację graficzną. Jakie parametry są najważniejsze aby wygodnie i wydajnie pracować nad wizualizacjami architektonicznymi.

Przy wizualizacjach architektonicznych najważniejszym parametrem najbardziej wpływającym na wygodę pracy jest ilość pamięci RAM. W foto realistycznych wizualizacjach wykorzystuje się modele o bardzo dużej ilości poligonów. W dobrej jakości drzewie, każdy liść jest osobnym obiektem składającym się z co najmniej kilkudziesięciu trójkątów. Do tego typu zastosowań minimum będzie 8 GB Ram. 16 GB pozwoli na swobodną pracę nawet z dużymi scenami. Kolejnym parametrem jest moc obliczeniowa procesora. Przy renderowaniu za pomocą silnika V-Ray, wykorzystywane są wszystkie rdzenie. W większości zastosowań lepiej sprawdza się większa ilość rdzeni niż wyższa częstotliwość procesora.


Czy opłaca się inwestować w lepszą kartę graficzną?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od zastosowań. W podjęciu decyzji może pomóc poniższy diagram priorytetów przy poszczególnych zastosowaniach 3ds Max’a.

  •   Projektowanie gier 3D: 1. Karta graficzna 2. Pamięć 3. Procesor
  •   Wizualizacje architektoniczne: 1. Pamięć 2.Procesor 3.Karta Graficzna
  •   Animacja postaci, motion kapture: 1. Karta graficzna 2. Pamięć 3. Procesor
  •   Rendering animacji lub do dużych rozdzielczości: 1. Procesor 2.Pamięć 3. Karta Graficzna


W zeszłym roku kupiłem w PCC Polska program Autodesk 3ds Max 2012 z subskrypcją oraz silnikiem renderującym V-Ray 2.0. W ramach subskrypcji pobrałem i zainstalowałem Autodesk 3ds Max 2013.

Kupiony wcześniej V-Ray nie działa z tą wersją. Czy muszę kupić upgrade dla V-Ray’a?

Nie musi Pan dokonywać żadnych dodatkowych zakupów. Wystarczy, że zaloguje się Pan na stronie www.chaosgroup.com i pobierze wersję V-Ray’a odpowiadającą Pana aktualnej wersji 3ds Max.


Zaktualizowałem swojego V-Ray 1.5 do 2.0. Czy muszę kupić nowy klucz USB?

Nie ma potrzeby zakupu nowego klucza. Aczkolwiek może zdarzyć się, że stary klucz USB będzie wymagał aktualizacji oprogramowania. W tym celu proszę skontaktować się z pomocą techniczną PCC Polska.


Posiadam pływającą licencję 3ds Max NLM i jedną licencję V-Ray. Czy przesiadając się na inne stanowisko, mogę przełączyć klucz USB z licencją V-Ray na stanowisko na którym aktualnie pracuje? Czy jest to legalne?

Jest to legalne i zgodne z umową licencyjną.


Kupiłem u państwa V-Ray. Po zainstalowaniu i uruchomieniu 3ds Max’a pojawia się komunikat o błędzie licencji V-Ray. Co może być tego przyczyną?

W przypadku błędu licencji, najczęstszą przyczyną jest błąd w programowaniu klucza USB. Problem należy zgłosić do działu pomocy technicznej PCC Polska. ChaosGroup jeszcze tego samego lub następnego dnia roboczego wysyła nowy plik do programowania klucza. Procedura jest prosta i klient jest w stanie wykonać ją samodzielnie.


Mam bardzo skomplikowaną i obszerną scenę do wyrenderowania w silniku V-Ray. Gonią mnie terminy a rendering jednego ujęcia może potrwać wiele godzin, a nawet dni. Mam jeszcze klika mocnych komputerów w biurze, czy można je zaprzęgnąć do wspólnego renderingu jednej sceny, aby skrócić czas oczekiwania?

Jest taka możliwość. Komputery muszą być połączone w sieci. Na komputerach wspomagających rendering powinien być zainstalowany program V-Ray spawner oraz 3ds Max nie wymagający aktywacji. 

 

Zapytanie ofertowe

Skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci przygotują optymalną ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb.


    Informujemy, że przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO i z naszą Polityką prywatności.
    Proszę udowodnić, że jesteś człowiekiem, wybierając Flaga.


    Promocje