Menu

Autodesk 3ds Max – pomoc

Autodesk dla branży 3D


FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania:

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące instalacji lub pracy z programem – skorzystaj z naszych poniższych odpowiedzi. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi ekspertami.


Do czego przyda mi się 3ds Max?

3ds Max to potężne oprogramowanie do modelowania 3D, tworzenia efektów graficznych, animacji, wizualizacji architektonicznych i produktowych. Szczególnie lubią go architekci, twórcy gier komputerowych i designerzy.


Ile kosztuje licencja 3ds Max?

Dostęp do programu 3ds Max możliwy jest wyłącznie w formie subskrypcji czasowych.
Koszt rocznej subskrypcji to 1855 € netto, a trzyletniej subskrypcji 5 285 € netto.


Czy dostępna jest licencja wieczysta 3ds Max?

Z uwagi na zmianę sposobu licencjonowania Autodesk od 2016 roku nie ma możliwości zakupu licencji wieczystej. Dostęp do licencji wieczystej mają wyłącznie osoby, które zakupiły taką licencję przed 2016r


Jakie są wymagania dla 3ds Max?

Program 3ds Max wymaga systemu operacyjnego Microsoft® Windows® 7 i wzwyż. 3ds Max może zostać zainstalowany wyłącznie na 64-bit wersji. Pełne wymagania systemowe i sprzętowe dla aktualnej wersji 3ds Max znajdziesz tutaj: https://www.pccpolska.pl/grafika-3d/autodesk-3ds-max/autodesk-3ds-max-wymagania/


Czy jest dostępna bezpłatna wersja 3ds Max?

Tak. Możliwe jest bezpłatne pobranie 30-dniowej wersji testowej programu 3ds Max. Wypożycz 3ds Max na 30 dni: https://sklep.pccpolska.pl/pl/content/23-3ds-max-trial


Gdy przesuwam obiekty w oknie 3ds Max’a, czasem zdarza się, że migoczą lub są niewłaściwie wyświetlane. Co może być tego powodem?

Dziwne zachowywanie się obiektów w oknie viewport jest najczęściej spowodowane złym doborem sterownika wyświetlania grafiki 3D w samym 3ds Maxie lub błędnym działaniem karty graficznej. Pierwszy problem możemy rozwiązać poprzez zainstalowanie najnowszego sterownika karty graficznej lub zmianę sterownika wyświetlania w zaawansowanych opcjach 3ds Maxa. Drugi problem jest zwykle spowodowany przez kiepskiej jakości kartę graficzną. Polecamy do zastosowań 3D, korzystać z markowych rozwiązań. Co więcej, Autodesk wycofuje się ze wspierania sprzętu konsumenckiego, skupiając się głównie na rozwiązaniach profesjonalnych, na przykład karty z rodziny Nvidia Quadro lub ATI Fire Pro.


Zamierzam kupić stację graficzną. Jakie parametry są najważniejsze aby wygodnie i wydajnie pracować nad wizualizacjami architektonicznymi.

Przy wizualizacjach architektonicznych najważniejszym parametrem najbardziej wpływającym na wygodę pracy jest ilość pamięci RAM. W foto realistycznych wizualizacjach wykorzystuje się modele o bardzo dużej ilości poligonów. W dobrej jakości drzewie, każdy liść jest osobnym obiektem składającym się z co najmniej kilkudziesięciu trójkątów. Do tego typu zastosowań minimum będzie 8 GB Ram. 16 GB pozwoli na swobodną pracę nawet z dużymi scenami. Kolejnym parametrem jest moc obliczeniowa procesora. Przy renderowaniu za pomocą silnika V-Ray, wykorzystywane są wszystkie rdzenie. W większości zastosowań lepiej sprawdza się większa ilość rdzeni niż wyższa częstotliwość procesora.


Czy opłaca się inwestować w lepszą kartę graficzną?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od zastosowań. W podjęciu decyzji może pomóc poniższy diagram priorytetów przy poszczególnych zastosowaniach 3ds Max’a.

  •   Projektowanie gier 3D: 1. Karta graficzna 2. Pamięć 3. Procesor
  •   Wizualizacje architektoniczne: 1. Pamięć 2. Procesor 3. Karta Graficzna
  •   Animacja postaci, motion kapture: 1. Karta graficzna 2. Pamięć 3. Procesor
  •   Rendering animacji lub do dużych rozdzielczości: 1. Procesor 2. Pamięć 3. Karta Graficzna


Kupiłem w PCC Polska program Autodesk 3ds Max 2012 z subskrypcją oraz silnikiem renderującym V-Ray 2.0. W ramach subskrypcji pobrałem i zainstalowałem Autodesk 3ds Max 2013. Kupiony wcześniej V-Ray nie działa z tą wersją. Czy muszę kupić upgrade dla V-Ray’a?

Nie musi Pan dokonywać żadnych dodatkowych zakupów. Wystarczy, że zaloguje się Pan na stronie www.chaosgroup.com i pobierze wersję V-Ray’a odpowiadającą Pana aktualnej wersji 3ds Max.


Zaktualizowałem swojego V-Ray 1.5 do 2.0. Czy muszę kupić nowy klucz USB?

Nie ma potrzeby zakupu nowego klucza. Aczkolwiek może zdarzyć się, że stary klucz USB będzie wymagał aktualizacji oprogramowania. W tym celu proszę skontaktować się z pomocą techniczną PCC Polska.


Posiadam pływającą licencję 3ds Max NLM i jedną licencję V-Ray. Czy przesiadając się na inne stanowisko, mogę przełączyć klucz USB z licencją V-Ray na stanowisko na którym aktualnie pracuje? Czy jest to legalne?

Jest to legalne i zgodne z umową licencyjną.


Kupiłem u państwa V-Ray. Po zainstalowaniu i uruchomieniu 3ds Max’a pojawia się komunikat o błędzie licencji V-Ray. Co może być tego przyczyną?

W przypadku błędu licencji, najczęstszą przyczyną jest błąd w programowaniu klucza USB. Problem należy zgłosić do działu pomocy technicznej PCC Polska. ChaosGroup jeszcze tego samego lub następnego dnia roboczego wysyła nowy plik do programowania klucza. Procedura jest prosta i klient jest w stanie wykonać ją samodzielnie.


Mam bardzo skomplikowaną i obszerną scenę do wyrenderowania w silniku V-Ray. Gonią mnie terminy a rendering jednego ujęcia może potrwać wiele godzin, a nawet dni. Mam jeszcze klika mocnych komputerów w biurze, czy można je zaprzęgnąć do wspólnego renderingu jednej sceny, aby skrócić czas oczekiwania?

Jest taka możliwość. Komputery muszą być połączone w sieci. Na komputerach wspomagających rendering powinien być zainstalowany program V-Ray spawner oraz 3ds Max nie wymagający aktywacji. 

 

Zapytanie ofertowe

Skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci przygotują optymalną ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb.


    Informujemy, że przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO i z naszą Polityką prywatności.
    Please prove you are human by selecting the flag.


    Promocje