Menu

Dlaczego warto zainwestować w dobry monitor?Kategoria: Pomoc techniczna - architektura i AutoCAD, Tagi: , , ,

Często podczas wyboru monitora mamy problem z podanymi parametrami. Podpowiadamy jak wybrać ten najlepszy tak zwany „dobry monitor”, i tłumaczymy czym różni się matryca IPS, TN oraz VA.


Wybór najlepszego monitora

 

Często nie zdajemy sobie sprawy dlaczego jeden monitor osiąga niebotyczną wręcz cenę (zwłaszcza ten zastosowany do rozwiązań profesjonalnych i półprofesjonalnych), a inny zaś można kupić za 500-700zł. Pomimo tego że mają tę samą rozdzielczość, wielkość i zbytnio się miedzy sobą nie różnią.

Za różnicę między monitorami odpowiada jeden bardzo ważny parametr – typ matrycy, oznaczony literami: TNVA oraz IPS. Osoby nie obeznane w temacie mogą przez to być nieco poirytowane. W tym artykule postaram się rozwiać wątpliwości odnośnie typów matryc. Można je podzielić jakościowo na 3 kategorie: niska półka, półka kompromisowa oraz wysoka półka.

Monitor HP z27n

Monitor HP z22n

Matryca TN

TN jest stosunkowo tanią w produkcji technologią. Jednak parametry matryc TN są stricte budżetowymi urządzeniami. Każda matryca obecnie działa w technologii ciekłych kryształów. Kryształy w tym przypadku układają się we wstęgę, w której leżą do siebie prostopadle, światło w takim ustawieniu zmienia polaryzację o 90 stopni. Kąty widzenia są przez to wąskie, jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo niskiej jakości, co przekłada się na nierzeczywiste odwzorowanie barw, oraz migotanie bardzo źle wpływające na nasz wzrok.

Zastosowanie: Mówi się, że do pracy biurowej, ale jednak w tym przypadku niski kontrast sprawia, że praca z dokumentami i tekstem staje się bardzo niekomfortowa i wręcz niezdrowa.

Ciężko stwierdzić jednoznacznie zastosowanie matrycy TN, jedynym jej plusem jest szybki czas reakcji, co teoretycznie może być przydatne w grach, jednak nawet tutaj warto wybrać inną matrycę o podobnym czasie reakcji.

Monitor HP z27x Dreamcolor

Matryca IPS

Jest to technologia stojąca na najwyższym poziomie. Przez co jej produkcja jest znacznie droższa. Co jednak przez to zyskujemy?

Ciekłe kryształy w matrycy IPS są usytuowane równolegle do siebie i do powierzchni ekranu. Dzięki temu doskonale odwzorowują kolory, jakość obrazu jest na perfekcyjnym poziomie, a nasz wzrok jest chroniony przed wszelkiego rodzaju defektami. Ponad to mamy tu do czynienia z bardzo szerokimi kątami widzenia zarówno w pionie jak i poziomie. Obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie jest rozwinięcie tych matryc nazwane S-IPS, które zapewniają bezkompromisową jakość wyświetlanego obrazu. Jedynym minusem tej konfiguracji jest cena, jednak stawiając na szali nasze zdrowie i komfort pracy, przeciwko wydaniu nieco większej ilości gotówki ma sens? Odpowiedź zostawiam Wam, drodzy czytelnicy.

Monitor HP z24n

Matryca VA

Matryce te łączą w sobie ekonomiczne rozwiązania TN, oraz niektóre rozwiązania IPS. Stanowią pewien kompromis między jakością, a ceną.

Matryce VA dzielą się na jeszcze dwa podtypy:

  • MVA – kryształy są ułożone w obie strony i ułożone nieregularnie
  • PVA – poprzez zmniejszenie szybkości działania (czasu reakcji) uzyskano mniejsze koszty produkcji, ale i wyższy kontrast.

Matryce VA są nieco lepsze od matryc TN, ale i nieco gorsze od matryc IPS, przez co stanowią średnią półkę w tym zestawieniu. Są opcją do rozważenia, gdy mamy napięte budżety, jednak jeżeli mamy możliwość, nadal warto obstawać za matrycą IPS.

Monitor HP z34c

Źródło: Patryk Konieczny | PCC Polska