Autodesk Inventor 2023 jest pełen aktualizacji i ulepszeń dostosowanych do potrzeb klientów, pomagających przyspieszyć pracę, ograniczyć powtarzalne zadania i ulepszyć środowisko programu, dzięki czemu możesz poświęcić więcej czasu na projektowanie i innowacje.
Nowe polecenie dla części standardowych i części blaszanych, umożliwiające umieszczanie oznaczeń na modelach.
Stany modelu pozwalają na użycie unikalnych ustawień tolerancji dla każdego stanu.
Zawiera w przeglądarce rozszerzone informacje modelowania dla elementów blachowych. Wyświetlanie można aktywować z zakładki Opcje aplikacji > Część, lub z przeglądarki.
Nowa opcja Szablon arkusza blachy: jest dodawana do Narzędzia > Ustawienia dokumentu > karta Modelowanie > Opcje tworzenia komponentów. Pozwala wybrać lub przejść do szablonu używanego do tworzenia nowych plików części blachowych.
Wszystkie ustawienia okna dialogowego dla operacji wyciągnięcia i obrotu są zachowywane w ustawieniach wstępnych, aby można je było łatwo ponownie wykorzystać.
Nowa opcja „Połącz formatowanie szkicu z komponentu źródłowego” została dodana do okna dialogowego Wyprowadź >Komponent pochodny. Umożliwia kontrolę, czy bloki zawarte w szkicu części pochodnej są aktualizowane, jeśli linie w części źródłowej są zmieniane.
Teraz można wybrać i zaznaczyć nieprawidłową geometrię rzutowaną w szkicu, dzięki czemu można ją szybko usunąć lub przejrzeć do jej naprawy.
Można użyć standardowych i niestandardowych właściwości iProperties z aktywnego modelu i wstawić w pole tekstowe na szkicu części.
Można dodawać do wstążki reguły zewnętrzne i formularze globalne, sortować numerycznie kolejność parametrów wielowartościowych i używać opcji Measure. Użyj PreciseExtents, aby uzyskać dokładniejsze wyniki pomiaru dla zakrzywionych części.
W tej wersji wprowadzono nową ikonę Ustawienia w oknie Zestawienia komponentów w zespole, która umożliwia sterowanie widocznością zerowej ilości elementów i poprawnego numerowania pozycji.
Numery pozycji BOM są wyświetlane na wiele sposobów, aby zobrazować różnicę między stanami normalnym, zablokowanym, nadpisanym i zduplikowanym lub ich kombinacjami.
Dla komponentów stworzonych przez polecenie Uproszczenie dostosowano menu i interfejs użytkownika aby wyświetlać tylko możliwe do użycia polecenia.
Nowa opcja Suppress w oknie dialogowym Wiązania pozwala na wyłączanie wiązań. Można utworzyć wiązanie i jednocześnie je wyłączyć, a następnie włączyć je, gdy zajdzie potrzeba.
Teraz polecenie Relacje działa dla wyłączonych komponentów.
Panel Trasa (Route) w oknie dialogowym Właściwości zachowuje teraz ostatnio używane wartości w celu ponownego wykorzystania w następnej operacji.
Podczas pracy nad prezentacją możesz zmieniać nazwy scen podczas ich tworzenia. Można określić wyjściową liczbę klatek na sekundę podczas zapisywania pliku video.
Wielowątkowość procesora poprawia wydajność pracy na zespołach z dużą ilością części gwintowanych.
Użyj klawiszy Alt+V, aby przełączać widoczność brył, elementów konstrukcyjnych (płaszczyzn, osi i punktów) oraz szkiców.
Ulepszona jest nawigacja z użyciem polecenia Orbita Swobodna podczas korzystania z myszy posiadającej 3 przyciski. Zmienny jest punkt obrotu w zależności od wyświetlanej geometrii.
Nieustannie szukamy sposobów na połączenie osób w różnych zespołach projektowych. We wcześniejszych wersjach była możliwość kopiowania części programu Inventor do obszaru roboczego w projekcie Fusion 360. W wersji 2023 programu Inventor dodano jeszcze lepsze połączenie. Z poziomu programu Inventor możesz przekazywać dane bezpośrednio do obszarów roboczych Fusion 360 Generative Design, Simulation i Manufacturing. Znacznie ułatwia to dalsze prace, dopracowanie pomysłów, wykonanie symulacji przed rozpoczęciem produkcji.
Z poziomu programu Inventor uruchom narzędzia środowiska Fusion 360: Generativ Design, Manufacturing, CAM, analizy i symulacje. Wstążka z ikonami Fusion 360 jest dostępna zarówno w środowisku zespołu Inventor, jak i w środowisku części.
Zaprojektowana od nowa strona główna zapewnia spójny sposób uruchamiania produktów Autodesk.
Poprawiona wierność wizualizacji podczas otwierania elektronicznych projektów Fusion 360 z danymi zawierającymi obrazy odniesienia.
Nowe narzędzia pozwalają określić w programie Revit podzbiór danych do udostepnienia dla programu Inventor, dzięki czemu możemy przekazywać precyzyjniejsze dane, bez zbędny elementów.
Ulepszono rozróżnianie cech kształtujących. Zmiany pozwalają na skuteczniejsze rozróżnienie cech kształtujących dla elementów typu kieszenie i wytłoczenia.
Nowy klawisz skrótu Popraw wyświetlanie został dodany do panelu Szybkich narzędzi. Dzięki polepszonej wydajności działania programu Inventor wprowadzanej w ostatnich kilku wydaniach, automatyczne poprawienie jakości widoku jest teraz zawsze aktywne. Możliwe jest, że jednak dojdzie do klatkowania czy spowolnienia wyświetlania. W takim wypadku możesz użyć polecenia Popraw wygląd, aby polepszyć jakość pracy.
W najnowszej wersji programu Inventor dodano nowe formaty obsługiwanych plików: glTF, glb i USDz, oraz aktualizacje importu/eksportu JT, eksportu STEP i STL.
Polecenie Odnośnik zostało dodane do panelu Opis ogólny, dzięki czemu można ustalić odniesienia na nieregularnych powierzchniach.
Pomocnik tolerancji wspiera normy ASME 2009 i ISO 2012.
Ramka odniesienia została udoskonalona pod kątem łatwości użytkowania i dodawania niestandardowych etykiet bazy.
Można dodać w uwagach ogólne tekstowych symbole chropowatości powierzchni i profilu powierzchni.
Możliwa jest zmiana kształtu obwiedni widoku szczegółu z okrągłego na prostokątny.
Można użyć na rysunku połącznia Stanu modelu z widokami Reprezentacji zespołu.
Można użyć dowolnego widoku na rysunku jako głównego źródła właściwości.
Dodano dostęp do dowolnego pola właściwości dla wymiarów z Edytora tekstu.
Dodano symbol zbiorczej chropowatości powierzchni dla całego rysunku.
Ulepszono opis linii symbolu spoiny i kierunku flagi pola i dodano tą właściwość w Stylach symboli spoiny.
Tekst linii odniesienia może teraz zawierać standardowe i niestandardowe właściwości iProperties oraz właściwości wystąpienia należące do elementów nadrzędnych zespołów czy podzespołów dołączonej części.
W programie Inventor 2023 wprowadzono nową opcję wyświetlania GPU Ray Tracing, która wykorzystuje obsługę sprzętowego ray tracingu przez procesor karty graficznej GPU. Opcja ta jest w stanie przedpremierowym i zostanie udoskonalona w przyszłych aktualizacjach.
Funkcje renderu GPU można włączyć w Opcje aplikacji/Sprzęt/Śledzenie promieni. Jeżeli funkcja nie jest dostępna, oznacza to, że posiadana karta graficzna nie spełnia wymogów. Karta graficzna powinna posiadać obsługę DirectX Raytracing (DXR) lub odpowiednią moc obliczeniową.
W chwili wydania programu Inventor 2023 GPU Ray Tracing może być używany z następującymi kartami graficznymi: