SIMULATION to środowisko do prowadzenia obliczeń, analiz i symulacji. Użytkownik programu ma do dyspozycji, aż 8 typów analiz wykonywanych metodą elementów skończonych.
Pozwala na prowadzenie obliczeń MES dla części i zespołów. W przypadku obliczeń zespołów należy zdefiniować kontakty pomiędzy elementami zespołu. Do dyspozycji mamy narzędzia do mocowania i tworzenia wiązań elementów, definiowania sił, ciśnienia, momentów, siły ciężkości.
Kontakty pozwalają na określenie zależności pomiędzy elementami w zespole, do wyboru są następujące kontakty: połączanie, bez połączenia nieruchome, bez połączenia ślizgowe, ślizgowe z połączeniem. Program może automatycznie rozpoznać i przypisać typ kontaktu.
Po wykonaniu obliczeń dostępne są wyniki:
Wyniki obliczeń prezentowane są w postaci map pokrycia, animacji, raportów, itp.
Pozwala na analizę elementów poddanych działaniu ciepła w stanie ustalonym, określeniu rozprowadzania ciepła w elemencie i określenie przepływu ciepła. Narzędzia pozwalają na przypisanie temperatury do powierzchni, określenia odprowadzania ciepła, konwekcji, ciepła wewnętrznego i radiacji. W wyniku przeprowadzonej symulacji otrzymujemy graficzny rozkład temperatury w elemencie i mapę przepływu ciepła.
Ciekawą funkcją wizualizacji wyników jest prezentacja elementów geometrii z wybranego zakresu temperatur. (dotyczy także innych wyników jak: naprężeń, przemieszczeń, odkształceń, itp.)
Pozwala na określenie naprężeń i odkształceń w elemencie wywołanych działaniem temperatury.
Pozwala na wykonanie analizy elementu kiedy następuje utrata stateczności podczas ściskania.
Jak przeprowadzić symulację?
Podczas symulacji przyjmuje się, że wszystkie materiały znajdują się poniżej granicy plastyczności niezależnie od wielkości obciążenia wybaczającego. Wysoki współczynnik obciążenia wyboczenia nie musi oznaczać, że konstrukcja jest bezpieczna. Zaleca się przeprowadzenie analizy statycznej jak i analizy wytrzymałości strukturalnej.
Pozwala na wyznaczenie statycznych naprężeń i odkształceń w całym modelu, wynikających z obciążeń działających na element i warunków brzegowych, z uwzględnieniem nieliniowych właściwości materiału i dużych odkształceń badanego elementu.
Ta funkcja dostępna jest tylko w Fusion 360 Ultimate.
Pozwala na tworzenie koncepcji dotyczących badań symulacji zdarzeń.
Określa w jaki sposób twój projekt reaguje na ruch (w tym prędkości początkowe), uderzenia i zależne od czasu obciążenia i ograniczenia. Wyniki obejmują przemieszczenia, naprężenia, odkształcenia i inne pomiary w określonym czasie.
Przykłady symulacji zdarzeń:
Pozwala na zredukowanie masy na podstawie analizy sztywności elementu.
Przykład: Redukcja masy ramienia robota.
Cele: Zmniejszyć ciężar o około 40% względem oryginalnego elementu, z zachowaniem sztywności i utrzymaniem współczynnika bezpieczeństwa na poziomie 2.
Sposób postępowania: