Menu

AutoCAD tips & tricks: zamykanie obwiedni

Koniec problemów z kreskowaniem raz na zawsze!


Zamykanie obwiedni –  prawidłowe kreskowanie w AutoCAD

Funkcja kreskowania w AutoCAD nie zadziała jeżeli obwiednia (przestrzeń, w której ma wystąpić kreskowanie) jest otwarta. Najczęściej jest to spowodowane brakiem wykorzystania punktów odniesienia (funkcja OSNAP, przycisk F3) i zbyt szybkim, niedokładnym wstawianiu linii, łuków itp. 

Zatem jak najszybciej zamknąć obwiednię? Jak najszybciej znaleźć w niej przerwę? Na pomoc przychodzi nam zastosowanie polilinii.

AutoCAD-Polilinia-zamykanie-obwiedni-kreskowanie


  1. Zaznacz fragment polilinii a dowiesz się ,w którym miejscu polilinia się zaczyna i kończy. Jest to podpowiedź, w którym miejscu między liniami występuje przerwa. 
  2. Nastepnie kliknij na polilinię prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Polilinia, a pokażą Ci się praktyczne narzędzia, takie jak Dołącz i Zamknij.

AutoCAD-polilinia-właściwości-zamykanie-obwiedni-kreskowanie


3. Wybierz funkcję Zamknij a program automatycznie doda linię, która zamknie obwiednie. W tym wypadku rozwiązanie jest tylko częściowe, ponieważ chcemy jeszcze zakreskować cały obiekt. 

AutoCAD-Polilinia-zamkniecie-obwiedni- kreskowanie-


4. Aby obwiednia z polilinii została zamknięta konieczne jest połączenie wszystkich linii w jedną polilinię. W tym celu:

  • kliknij prawym przyciskiem myszy wybierając Polilinia i wybierz funkcję Dołącz.
  • Zaznacz pierwszą polilinię, zatwierdź i dodaj pozostałe styczne linie lub polilinie.
  • Po dodaniu wszystkich fragmentów polilinii zaznacz ją prawym przyciskiem myszy, wybierz Polilinia i Zamknij.

Podpowiedź: jeżeli wszystkie linie nie zostaną dodane do polilinii – zaznacz ją lewym przyciskiem myszy i ponownie zobacz, które fragmenty są podświetlone. Ich początek/koniec będzie świadczył o przerwie między liniami właśnie w tym miejscu. 


Od tej pory obwiednia powinna się prawidłowo zakreskować.

AutoCAD-zamykanie-obwiedni-kreskowanie

Autor: Jakub Piwowar | PCC Polska


autocad-w-praktyce-tutoriale

Jeśli chcesz uzyskać więcej porad z tematu „Kreskowanie w AutoCAD” zapraszamy także do przeszukania naszej Bazy wiedzy w dziale Architektura.