Menu

AutoCAD 2021: zmiana splajnu w polilinię

AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię plik dxf

Kategoria: Pomoc techniczna - AutoCAD, Tagi: , , ,

Pracujesz z plikami DXF i miewasz problemy z poprawnym odczytem na Twojej wypalarce? Dowiedz się z artykułu jak temu zaradzić.


AutoCAD 2021: zmiana splajnu w polilinię

Zdarza się, że starszego rodzaju wypalarki laserowe, plazmowe mają problem z obsługą plików .DXF, w których projektant wykorzystał krzywe typu splajn (krzywe o gładkiej powierzchni).Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest automatyczna zmiana splajnu w polilinię.

 

AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię 1


Zmiana splajnu w polilinię w 3 krokach

 

  1. Lewym przyciskiem myszy zaznacz splajn, który chcesz zmienić w polilinię, a następnie kliknij prawy przycisk myszy. Wybierz Splajn -> Przekształć w polilinię.

    AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię przekształć w polilinię


  2. Określ precyzję – im większa wartość tym więcej małych odcinków zastąpi splajn. Po zatwierdzeniu cała długość splajnu zostanie zmieniona na polilinię.

    AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię precyzja polilinii


  3. Warto przybliżyć miejsca o dużym kącie zagięcia i sprawdzić czy ilość odcinków w polilinii jest wystarczająca.W poniższym przykładzie dokładność jest zbyt niska, w związku z czym operację konwertowania splajnu w polilinię będzie trzeba cofnąć i ustawić większą dokładność.Po zmianie parametru precyzji z 10 na 50 krzywa składająca się z polilinii o wiele bardziej przypomina pożądany uprzedni kształt splajnu.

    AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię 2


AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię mała dokładność AutoCAD 2021 zmiana splajnu w polilinię większa dokładność

Po zmianie parametru precyzji z 10 na 50 krzywa składająca się z polilinii o wiele bardziej przypomina pożądany uprzedni kształt splajnu.

Autor: Jakub Piwowar | PCC Polska