AutoCAD Lekcja 2: Dowiedz się, jak wydajniej modyfikować pliki w programie AutoCAD
Pomocne Narzędzia:
1) Zaznaczanie obiektów – narzędzie „Lasso”
To możliwość zaznaczania wybranych obiektów przy użyciu nieregularnej pętli. – Naciśnij i trzymaj lewy przycisk myszki.
Istnieją trzy różne rodzaje wyboru:
Podczas korzystania z lassa można naciskać klawisz SPACJA, aby cyklicznie przełączać między trybami wyboru obiektu: Okno, Przecięcie i Linia.
2) Narzędzie „Wybierz Podobne”
Aby skorzystać z tej komendy po prostu wykonaj następujące czynności:
Uwaga: Za podobne uznawane są wyłącznie obiekty tego samego typu (linie, okręgi, polilinie, itp.). Korzystając z polecenia „Wybierz podobne” i używając opcji us (Ustawienia), można zmienić inne właściwości współdzielone. Aby wybrać inne typy obiektów, współdzielące takie właściwości jak kolor lub rodzaj linii, użyj opcji Szybki wybór.
Obiekty są uznawane za podobne, jeśli ich właściwości, takie jak kolor, rodzaj linii, szerokość linii, styl wydruku, materiał i przezroczystość, są ustawione na wartość JAKWARSTWA. Na przykład zarówno polilinia niebieska, jak i polilinia czerwona zostaną wybrane, mimo że nie mają tego samego koloru, jeśli ich właściwości koloru ustawiono na JAKWARSTWA.
3) Praca z wieloma rysunkami
Często pracujemy z kilkoma otwartymi rysunkami jednocześnie. Aby mieć ich podgląd i móc wybrać rodzaj widoku, można to wykonać przy użyciu paska narzędzi. Można to również zrobić przez wpisanie komendy SYSWINDOWS.
Wskazówka: dodatkowo można bezpośrednio przeciągnąć wybrane obiekty z jednego pliku do drugiego.
Wskazówka: jeśli masz wiele monitorów można umieścić rysunki na obu ekranach, otwierając AutoCAD po przez dwukrotne zaklikanie.
Wskazówka: Nie należy dostosowywać palety narzędzi lub układu ekranu, podczas gdy masz otwarte dwie sesje AutoCAD, stracisz dostosowywanie jeśli zamkniesz jedną z sesji.
4) Polecenie Obrót – dopasowanie kąta obrotu do istniejącego obiektu:
5) Polecenie ZMIERZ
Opcja „Odległość” w poleceniu ZMIERZ ma przydatną funkcję o nazwie „wiele punktów”.
Funkcja ta wyświetla bieżącą łączną odległość między kolejnymi punktami.
Jeśli wprowadzisz Łuk, Długość, lub opcję Cofnij, wyświetlane są dodatkowe opcje podobne do tych, dla tworzenia polilinii.
6) Polecenie DOŁĄCZ
Często używamy polecenia: Edycja polilinii do łączenia linii i łuków. Jest to przydatna funkcja, ale może być uciążliwa w dłuższym posługiwaniu się nią.
Szybszym rozwiązaniem, do codziennego użytku jest polecenia DOŁĄCZ /JOIN. Polecenie DOŁĄCZ łączy podobne obiekty, tworząc jeden, nieprzerwany obiekt. Można go też używać do tworzenia kompletnych okręgów i elips z łuków i łuków eliptycznych.