Menu

7 wspaniałych funkcji AutoCADa, docenianych przez najlepszych menedżerów CAD

AutoCAD - zarządzanie zespołami CAD

Kategoria: Aktualności, Tagi: ,

Przedstawiamy cechy i funkcje AutoCADa, które mogą pomóc kierownikom zespołów w zarządzaniu zasobami ludzkimi.


Główne zadanie kierownika CAD jest relatywnie proste. Musi on znaleźć sposób, aby pomóc zespołom, które wspiera, być lepszymi. Czasami jest to realizowane jako przycisk, który można kliknąć w oprogramowaniu, a innym razem polega na dzieleniu się pomysłami i wiedzą. Niezależnie od konkretnego obiektu, zarządzanie CAD to punkt zbiorczy dla ludzi, procesów i technologii. Ten post przedstawia cechy i funkcje, które mogą pomóc go osiągnąć.

Jakie jest więc siedem rzeczy, na których należy polegać, jako kierownik CAD?

/1: Dostęp do specjalistycznych zestawów narzędzi w AutoCAD

Wiele osób uważa, że AutoCAD to tylko narzędzie do kreślenia 2D i 3D. Chociaż doskonale spełnia on te funkcje, dzisiejszy AutoCAD oferuje znacznie więcej – zwłaszcza dzięki zestawom narzędzi. Tylko AutoCAD oferuje siedem zestawów narzędzi, które zapewniają korzyści użytkownikom z większości branż.

Te zestawy narzędzi obejmują:

  • Zestaw narzędzi architektonicznych (Architecture Toolset)
  • Zestaw narzędzi mechanicznych (Mechanical Toolset)
  • Zestaw narzędzi Map 3D (Map 3D Toolset)
  • Zestaw narzędzi MEP (MEP Toolset)
  • Zestaw narzędzi elektrycznych (Electrical Toolset)
  • Zestaw narzędzi Plant 3D (Plant 3D Toolset)
  • Zestaw narzędzi do projektowania rastrowego (Raster Design Toolset)

kierowanie CAD

Z Raster Design, można poprawić wiele z najczęstszych problemów napotkanych obrazów rastrowych takich jak powyższy. Może to być wszystko, od skanów, które mają zniekształconą oś XY do obrazów, które trzeba przyciąć. Wszystko to można łatwo zrobić bez opuszczania programu AutoCAD (lub każdego innego zestawu narzędzi).


/2: Nowa instalacja i doświadczenie we wdrażaniu

Ze wszystkich rzeczy, z których słynie oprogramowanie firmy Autodesk, łatwość instalacji nie była jedną z nich. Tak było do czasu wydania programu AutoCAD 2022 i reszty oprogramowania biurowego Autodesk z serii 2022. Dziś instalacja jest o wiele łatwiejsza, a nawet zawiera kilka funkcji ukierunkowanych na menedżera CAD.

Dostępna jest opcja instalacji niestandardowej z portalu Autodesk Account. Umożliwia ona wybranie zestawów narzędzi AutoCAD i/lub innego oprogramowania Autodesk, które chcemy zainstalować, i utworzenie niestandardowego obrazu stanowiska zawierającego tylko to oprogramowanie. Co więcej, instalację niestandardową można wzbogacić o profil AutoCAD (ARG), dzięki czemu program AutoCAD zostanie automatycznie skonfigurowany zgodnie z konfiguracjami specyficznymi dla danej firmy.

/3: Proste licencjonowanie oprogramowania – brak serwera licencyjnego

Dzięki przejściu na subskrypcję i model użytkownika przypisanego, ani menedżerowie CAD, ani użytkownicy końcowi nie muszą już zmagać się z serwerami licencyjnymi. Subskrypcje na narzędzia takie jak AutoCAD są przypisane do konkretnej osoby – gdziekolwiek ta osoba się udaje, tam też może korzystać z AutoCAD. Nie jest wymagany serwer licencji.

/4: Zarządzaj standardami CAD i je egzekwuj

Dzięki Menedżerowi Standardów CAD można automatycznie sprawdzać, czy rysunki nie naruszają standardów. Od stylów tekstu przez typy linii i warstwy, po wieloliniowości i wymiary, Menedżer standardów CAD może ostrzec Zespół za każdym razem, gdy odbiegają one od standardów firmy.

wieloliniowość AutoCAD


/5: Współpraca

Zgodnie z oczekiwaniami dzisiejszy AutoCAD bezproblemowo integruje się z narzędziami Autodesk do współpracy w chmurze, takimi jak Autodesk Docs i BIM 360. Choć są one nieocenione dla osób korzystających z tych narzędzi, to istnieją także inne rozwiązania do przechowywania danych w chmurze.

Dropbox, OneDrive, Box czy Google Drive, AutoCAD zapewnia elastyczność pracy z rozwiązaniem pamięci masowej w chmurze, które jest najlepsze dla Ciebie i Twojej organizacji.

/6: Współpraca między narzędziami

Od Revita po Inventor i inne programy, w wielu dzisiejszych projektach wykorzystuje się program AutoCAD oraz jedno lub więcej dodatkowych narzędzi. To właśnie tutaj interoperacyjność ma kluczowe znaczenie.

Każdy plik DWG utworzony w programie AutoCAD jest plikiem TrustedDWG. Jest to kluczowa funkcja programów AutoCAD i AutoCAD LT, ponieważ sprawdza ona zgodność i integralność pliku DWG po jego otwarciu. Dzięki temu tworzone pliki DWG mogą być otwierane i wykorzystywane zgodnie z oczekiwaniami przez osoby, do których są wysyłane.

Oprócz TrustedDWG program AutoCAD zawiera również wiele elementów umożliwiających interoperacyjność. Najważniejszą z nich jest możliwość odwoływania się do modeli koordynacyjnych BIM wewnątrz pliku DWG. Korzystając z tej funkcji, można wyświetlać dane z wielu różnych źródeł, w tym z programu Revit.

/7: Społeczność Autodesk

Fora Autodesk (The Autodesk Forums) to miejsce, w którym możesz zadawać pytania dotyczące wszystkiego, od programu AutoCAD po zarządzanie technologią (CAD) i uzyskiwać odpowiedzi od ekspertów branżowych. Wśród ekspertów, do których masz dostęp, są członkowie programu Autodesk Expert Elite, który wyróżnia najlepszych ekspertów ds. produktów na całym świecie.

Kilka słów na koniec – AutoCAD

Managerowie CAD zazwyczaj zdobywają swoją pozycję w oparciu o wiedzę techniczną, jednak bycie efektywnym managerem wymaga czegoś więcej, niż tylko wiedzy technicznej. W związku z tym, nawet jeśli nowe funkcje w samym oprogramowaniu mogą ekscytować, to największe korzyści jako menedżerowi CAD przynoszą rzeczy mniej oczywiste i bardziej subiektywne. Chociaż jest to ambitny cel, warto jest szukać sposobów, aby pomóc swojemu zespołowi być lepszym.


Autor: Bartosz Kondracki | PCC Polska