Trzecia zasada animacji Disney’a, czyli inscenizacja

Inscenizacja (ang. Staging) to zasada, która ukazuje sposób w jaki sposób przygotować scenę do trwającej lub nadchodzącej akcji.


Trzecia zasada animacji, czyli inscenizacja

Sama postać nie zawsze jest w stanie przekazać widzowi aktualnie dziejącą się akcję, składa się na to całość- otoczenie, kontekst, oświetlenie, dobrane plany.

Jest to dosyć trudna sztuka, która rozpoczyna się jeszcze na etapie planowania naszej animacji.

Nie powinniśmy od tak z  przysłowiowego „palca” tworzyć animacji. Powinno się ją przemyśleć, ewentualnie gdy mamy zdolności rysownicze- stworzyć szybkie szkice kilku klatek. Również dobrym pomysłem są wideoreferencje, które pozwolą nam podpatrzeć różnego rodzaju sceny, ruchy, ułożenia ciała podczas wykonywanych akcji.

Przykład darmowych wideoreferencji:

Źródło: Endless Reference

Tego typu przygotowanie pozwoli nam na przeanalizowanie swojej animacji, wyszczególnienie trudnych etapów oraz sposobów w jaki przekażemy je widzowi w najprostszy możliwy sposób.

Na początku nie należy się skupiać na detalach a na całości akcji tak by już na wczesnych etapach nanieść poprawki i zebrać feedback.

Źródło: Disney

Oto przykładowe porównanie dobrej i złej inscenizacji:

Źródło: Patryk Konieczny, PCC Polska

W następnym miesiącu omówimy Straight Ahead Action and Pose to Pose- Animację progresywną, oraz animację według klatek kluczowych.

Źródło: Patryk Konieczny, PCC Polska

     Zobacz poprzednią zasadę     

 


    
    Copyright 2015-2018 PCC Polska. Wszystkie prawa zastrzeżone.