Menu

Szybsze wstawianie otworów gwintowanych – TIPS & TRICKS



Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , , ,

Korzystasz na porządku dziennym z funkcji wstawiania otworów gwintowanych w Inventorze? Mamy dla Ciebie trick jak usprawnić wstawianie otworów z pliku Excela.


Otwory gwintowane w Autodesk Inventor

Program Autodesk Inventor tworząc otwór gwintowany musi odczytać arkusz XLS w którym są zawarte definicje gwintów. Plik definicji gwintów ma około 1.7 MB pojemności i zawiera definicje 26 norm gwintów w poszczególnych zakładkach arkusza. Wielu z tych norm konstruktor nigdy nie użyje, a korzystanie z tak rozbudowanego arkusza powoduje znaczne spowolnienie pracy.

Arkusz z definicją gwintów znajduje się w katalogu:

C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 20xx\Design Data\XLS\pl-PL – thread.xls

Źródło: Tomasz Jarmuszczak, PCC Polska

Szybsze otwieranie listy gwintów uzyskamy przez usunięcie niepotrzebnych zakładek z nieużywanymi normami np.: DIN Wood Screw Thread, GOST Self-tapping Screw Thread, AFBMA Standard Locknurts, BSP, JIS, … . Pozostawiając tylko np. 4 normy z gwintami np.: ISO Metric profile, ISO Metric Trapezodal Thread, ISO Pipe Threads, ISO Taper, plik zmniejsza się do 480 kB.

Źródło: Tomasz Jarmuszczak, PCC Polska

Plik szybciej się otwiera, gwinty szybciej się ładują oraz szybciej wybieramy rodzaj gwintu, ponieważ mamy ograniczony wybór do 3 rodzajów gwintów, a nie całej dostępnej listy.

Źródło: Tomasz Jarmuszczak, PCC Polska

To usprawnienie powinno znacząco podnieść szybkość wstawiana otworu gwintowanego w Inventor 2018, 2017, 2016, 2015 i wcześniejszych w których do odczytu danych wykorzystywany był program MS Excel. Od wersji Inventor 2018.1 szybkość ładowania gwintów wzrosła, ponieważ Autodesk opracował własny mechanizm odczytu tabeli gwintów.

Dla osób pracujących w nowych wersjach programu Inventor od 2018.1 do 2019 usunięcie zbędnych zakładek przyniesie niewielki wzrost szybkości ładowania gwintów, głównie przyczyni się do szybszego wybierania rodzajów gwintów ze zmniejszonego zbioru.

Źródło: Tomasz Jarmuszczak, PCC Polska