Menu

Szybka aranżacja przestrzeni przemysłowej – Factory Design Utilities



Kategoria: Mechanika, Tagi: , , ,

Narzędzia Factory Design Utilities bardzo dobrze nadają się do tworzenia szybkich wizualizacji przestrzeni przemysłowych oraz layoutów.


Pakiet narzędzi Factory Design Utilities jest składnikiem pakietu programów Autodesk PRODUCT DESIGN AND MANUFACTURING COLLECTION. Przykładem wykorzystania tych narzędzi może być opisany poniżej przykład projektowania stanowiska zrobotyzowanego do paletyzacji.

Projektując tego typu zespół i dysponując narzędziami Factory Design Utilities można w szybki i łatwy sposób stworzyć trójwymiarowy szkic systemu do dalszej analizy. Program dysponuje bogatą biblioteką części, co sprawia że stworzenie pierwszej wizualizacji projektu ogranicza się do „budowania z klocków”.

factory-01.png

Obrazek 1: Widok środowiska projektowego Inventor i narzędzi Factory Design Utilities
@Damian Góral, PCC Polska


Biblioteka Factory Assets posiada elementy jakie zastosowano w tym projekcie: przenośniki taśmowe, wózki widłowe, palety, barierki, regały, a nawet konkretne modele robotów przemysłowych.

Biblioteka zasobów Factory jest dużo bogatsza, zawiera kilkadziesiąt kategorii elementów wyposażenia np.: architektura, meble, konstrukcje, magazynowanie, dźwigi, paleta, podnośnik, pojazd, pojemnik, regał, tor, wózek, stół, zbiornik, operator stanowiska, przenośniki: taśmowe, rolkowe, podwieszane, […](Więcej informacji w linku https://www.pccpolska.pl/biblioteki-factory-design-suite/ )

Foto realizm

 

Obrazek 2: Biblioteka przenośników
@Damian Góral, PCC Polska

 

Foto realizm

 

Obrazek 3: Jedna z kategorii – przenośniki wałkowe
@Damian Góral, PCC Polska


Oczywiście bibliotekę tworzą także użytkownicy, na stronie factorywarehouse.autodesk.com można tworzyć własne parametryczne modele wyposażenia i udostępniać je jako zasoby Factory Assets. Modele wyposażone są w punkty zaczepienia zaznaczone jako zielone kółka. Po wybraniu punktu zaczepienia element łączy się z innym elementem i dostosowuje się wymiarami do reszty zespołu. To sprawia, że tworzenie linii transportowej, ogrodzenia bezpieczeństwa, barierek itd. staje się jeszcze szybsze.

factory-04

Obrazek 4: Model 3D zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji
@Damian Góral, PCC Polska


Wracając do samego stanowiska zrobotyzowanego, korzystając z bibliotek tworzymy wstępny layout w którym umieszczamy wszystkie elementy stanowiska. Dzięki integracji z AutoCADem możemy jednym kliknięciem przejść do widoku 2D i rysunku DWG. Znając wymiary możemy wyznaczyć np. wymagany zasięg robota przemysłowego, co będzie jednym z czynników do jego wyboru. Bardzo szybko możemy stworzyć kilka wersji naszego stanowiska, aby przeanalizować które z nich będzie najlepiej dostosowane do naszych wymogów.

factory-05

Obrazek 5: Widok 2D zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji
@Damian Góral, PCC Polska


Między widokami 3D a 2D można bardzo szybko się przełączać i pracować zamiennie w 2D lub w 3D. Po stworzeniu layoutu można przejść do stworzenia wizualizacji, która pokaże klientowi jak będzie wyglądało jego przyszłe stanowisko.

factory-06

Obrazek 6: Wizualizacja zrobotyzowanego stanowiska
@Damian Góral, PCC Polska


Źródło: Damian Góral, PCC Polska