Menu

Programy do wizualizacji – narzędziownia architekta i wizualizatora

Tym razem przedstawiamy narzędziownię architekta i wizualizatora, czyli zestawienie programów, które każdy powinien znać. Sprawdź z ilu z nich korzystasz i czy warto.


Programy do architektury i wizualizacji architektonicznej

W tym rankingu znajdują się programy umożliwiające wizualizację budynków, projektowania architektonicznego. Podstawowe, jak AutoCAD LT, i zaawansowane jak Revit. Oczywiście każdy pracuje w tym, w czym potrafi, co jest najtańsze albo w danej chwili używane do konkretnego projektu. Niestety nasz rynek projektów architektonicznych jest „rozpuszczony” przez ostatnie lata. Dlaczego? Ponieważ chcąc wygrywać przetargi, projekty architektoniczne były sprzedawane za minimalne pieniądze i praca architekta nie była stosownie wynagradzana. Na szczęście to się już zmienia. Coraz częściej projekty są wyceniane dobrze tzn. z godziwym zarobkiem za pomysł i włożoną pracę.

Inaczej jest z architektami zajmującymi się wizualizacjami. Tutaj wynagrodzenie zawsze było na wyższym poziomie. Zwłaszcza, że pracując dla zachodnich kontrahentów nasze stawki są relatywnie niewielkie.  Na tym etapie dochodzimy do szacowania kosztów projektu biorąc pod uwagę cenę oprogramowania, wliczając ten koszt w wycenę projektu. Dla wizualizatorów jest to już standard i nie przeraża inwestorów wycena takiej pracy, architekci jeszcze muszą nad tym pomyśleć.

Ostatnie lata pokazują jak bardzo rynek oprogramowania architektonicznego się rozrósł

Coraz więcej artystów wchodzi na rynek pracy i kupuje oprogramowanie takie jak 3ds Max czy Revit. Zazwyczaj już znają te narzędzia, ale teraz mają środki, aby je kupić i legalnie używać.

Najlepsze programy architektoniczne 3D

Widzimy na forach architektonicznych, że młodzi ludzie zaczynając swój start w komercyjnym projektowaniu szukają informacji jaki program wybrać? Który jest lepszy/prostszy/tańszy? Oczywiście na różnych uczelniach mają ArchiCAD-y, Revit-y, AutoCAD-y , ale kupując już prywatnie do pracy zawodowej robią rozeznanie rynku. Poniżej przedstawiamy czego najczęściej używają w codziennej pracy.


Programy do modelowania

Programy do modelowania 3D w architekturze to specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala architektom, projektantom wnętrz i innym profesjonalistom na tworzenie precyzyjnych modeli trójwymiarowych budynków, wnętrz, krajobrazów i innych elementów związanych z architekturą. Takie programy pozwalają na wirtualne projektowanie, wizualizowanie i analizowanie projektów budowlanych przed ich realizacją.

3ds Max - program do wizualizacji architektonicznej

Modelowanie w 3ds Max

3ds Max jest najpopularniejszym programem do wizualizacji budynków i projektowania wnętrz. W 2020 roku obchodził swoje 30 urodziny. Z wersji na wersję staje się coraz bardziej intuicyjny i prostszy w obsłudze. Każda nowa aktualizacja dodaje narzędzia przydatne dla architekta. Pozwala małym nakładem pracy stworzyć fotorealistyczną wizualizację, zapierającą dech w piersiach każdego odbiorcy. Architekt czy wizualizator, chcący używać 3ds Max do stworzenia fotorealistycznego obrazu, powinien opanować podstawy tej sztuki już po szkoleniu podstawowym.  Program architektoniczny 3D wczytuje pliki .dwg z AutoCAD i bez problemu możemy tworzyć swoje projekty zgodnie z wymiarami. Praktycznie nie mamy ograniczeń jeśli chodzi o tworzenie modeli hard surface czy organicznych. Dużym plusem jest możliwość zrobienia np. krótkiej animacji w formie spaceru po obiekcie. Dodatkowo 3ds Max Interactive zawarty od wersji 2018.1 (działa na silniku growym) umożliwia nam tworzenie spacerów w czasie rzeczywistym. Bardzo często używany do tworzenia environmentu w grach czyli architektury growej oraz w architekturze do zagospodarowania terenów czy aranżacji wnętrz. Pozwala pokazać inwestorom jak będzie wyglądał ich dom, centrum handlowe czy park zanim jeszcze fizycznie wejdzie na budowę. Program jest na tyle rozbudowany, że pozwala nam pracować w wielu dziedzinach, a nie tylko przy architekturze. 3ds Max wraz z V-Ray’em tworzy najpopularniejszy duet w pracy architektów, architektów wnętrz, product designerów czy wizualizatorów.


SketchUp Pro - program do wizualizacji architektonicznej

Modelowanie w SketchUp Pro

Jest to przede wszystkim program łatwy w obsłudze i nastawiony głównie na wizualizacje architektoniczne. Posiada bardzo intuicyjny interfejs, dzięki czemu po 1-2 tygodniach nauki możemy używać go dosyć swobodnie. Dużym plusem jest kompatybilność z m.in. 3ds Maxem, ale także AutoCAD-em i innymi – dzięki możliwości importu i eksportu wszelkiej gamy plików czy rysunków technicznych. Możliwość rysowania dokumentacji technicznej 2D i dokładnego modelowania wg. tego rysunku technicznego są też ogromnymi plusami. Jednak modelowanie rzeczy organicznych, takich jak zaokrąglone kanapy czy krzesła lub lampy, jest bardzo toporne. Zupełnie nie wygląda to tak jak w 3ds Max. Jednak niewątpliwą jego zaletą jest dostęp do dużej bazy gotowych modeli do wizualizacji wnętrz (także do użytku komercyjnego) w 3D Warehouse oraz integracja z silnikiem V-Ray jest co raz częściej doceniana przez profesjonalistów. To właśnie z tym silnikiem SketchUp staje się lepszym narzędziem do wizualizacji architektonicznych.


Revit - program do wizualizacji architektonicznej

Projektowanie w Revit

Pamiętamy jeszcze, jak na rynku projektów architektonicznych królował ArchiCAD. Teraz niekoronowanym numerem jeden w programach architektonicznych 3D jest Revit. To rozbudowane, ale proste w użyciu i intuicyjne w pracy narzędzie jest „chlebem powszednim” dla architektów. Można do niego wczytać pliki 2D z AutoCAD-a, aby wyciągnąć je do 3D i pracować już na projekcie 3D, lub od razu zacząć rysować rzuty z trzecim wymiarem, aby dostać od początku trójwymiarowy projekt. Automatycznie robione są rzuty i przekroje z modelu 3D, dzięki czemu tracimy mniej czasu na rysunki techniczne i dokumentację techniczną. Rozwinięcia i szczegóły w programie też są bardzo intuicyjne. Sam Revit oferuje ogromne możliwości dzięki temu, że posiada wiele bibliotek architektonicznych i norm projektowych. Czołowi producenci np. armatury, wyposażenia wnętrz, stolarki okiennej i drzwiowej lub białego montażu mają w swoich katalogach pliki do Revit-a. Dzięki temu można szybko i sprawnie użyć w projekcie konkretnych elementów dostępnych na rynku. Revit daje też całkiem realistyczne efekty w wizualizacji 3D. Doskonale współpracuje z 3ds Max i ten duet stanowi idealne ukoronowanie pracy nad projektem architektonicznym i jego fotorealistyczną wizualizacją. Każdy inwestor to doceni!


Silnik renderujący Arnold

W roku 2016 za sprawą Autodesk stał się integralną częścią programów do wizualizacji takich jak 3ds Max, Maya zastępując Mental Ray. Obecnie oferuje fotorealizm na poziomie V-Ray. Korzysta z niego ponad 300 dużych firm na całym świecie. Używany był przy takich produkcjach jak: Blade Runner 2049, Doctor Strange, Elysium, Thor: Ragnarok, Star Trek: Into Darkness, Assassin’s Creed 4 i Watch Dogs – intro wprowadzające, także w reklamach firm motoryzacyjnych. Co raz częściej używany do tworzenia wizualizacji architektonicznych. Jest bardzo rozbudowanym renderem, ale zarazem z małą ilością tzw. suwaków czyli ustawień. Szybko można go poznać i poczuć się w nim swobodnie!


Silnik renderujący Lumion

To od silnika renderującego zależy jak szybko uzyskamy wizualizację i jak bogata ona będzie w detale. Jest wiele skutecznych raytracerów do wyboru a tylko od użytkownika zależy, na który się zdecyduje. Przedstawiamy mniej znany silnik renderujący Lumion. Narzędzie zamknięte w małym programie, które pozwala na stworzenie błyskawicznej i bardzo realistycznej wizualizacji w połączeniu z animacją. A na tym nie kończą się jego możliwości!

Silnik do wizualizacji pozwala budować scenę w czasie rzeczywistym, wykorzystując bibliotekę modeli i zanimowanych postaci, przez co wizualizacja powstaję z pomocą kilku kliknięć, a co ważne, prosty i przejrzysty interfejs bardzo ułatwia poruszanie się w programie i konfigurowanie wszystkich ustawień i pozycji modeli.

Dla bardziej zaawansowanych osób, którzy mają już zbudowane swoje sceny, program pozwala pójść jeszcze krok dalej, umożliwiając osiągnąć wspaniałe wideoprezentacje na najwyższym poziomie. Lumion pozwala na zaimportowanie modeli z najpopularniejszych programów takich jak 3ds Max, Revit, SketchUp czy Blender. Wczytując tak zaimportowaną scenę, mamy możliwość zanimowania jej, dodania efektów pogody, takich jak deszcz czy śnieg, co w wyżej wymienionych programach byłoby możliwe, jednak kosztem dużego nakładu pracy. W Lumionie tworzymy to za pomocą 2 kliknięć! Podsumowując, Lumion to jeden z ciekawszych programów do wizualizacji architektonicznych i może być świetnym samodzielnym narzędziem.


V-Ray - program do wizualizacji architektonicznej

Silnik renderujący V-Ray

W rodzinie programów do wizualizacji budynków przyda się silnik renderujący V-Ray stworzony przez firmę Chaos Group, który oferuje użytkownikom szybki rendering, lepsze narzędzia oświetlenia oraz renderowania fotorealistycznych scen i wiele innych przydatnych funkcji. Przyjazny użytkownikowi silnik oferuje ulepszenia płynności pracy przy tworzeniu wizualizacji oraz możliwość szybkiego zarządzania sceną złożoną z bardzo szczegółowych modeli. Dzięki niemu mamy świetny, fotorealistyczny efekt renderingu. V-Ray posiada wbudowane światła fotometryczne oraz specjalne shadery, które pozwalają uzyskiwać najlepsze efekty w jeszcze krótszym czasie. Dzięki wsparciu GPU, mamy wręcz natychmiastowy podgląd sceny i równie szybki finalny render. V-Ray jest najczęściej wybierany przez profesjonalistów, spośród programów do wizualizacji.


Silnik renderujący Corona

Dla programów do wizualizacji architektonicznej bardzo szybko zdobył szerokie uznanie na całym świecie cechując się swoją intuicyjnością, świetnym odwzorowaniem materiałów i oświetlenia, oraz możliwością tworzenia wizualizacji na profesjonalnym poziomie. Twórcy uparcie pozostają przy renderingu za pomocą CPU, ale mimo wszystko możemy spodziewać się bardzo szybkich renderów. Dodatkowym znakiem rozpoznawczym jest system oświetlenia, który bije na głowę wszystkie inne silniki renderujące. Od chwili, kiedy jego właścicielem stał się Chaos Group (twórca V-Ray) wiele funkcji przenoszonych jest z V-Ray do Corony i w drugą stronę. Dzięki intuicyjności silnika Corona można szybko rozpocząć pracę i usprawnić proces tworzenia wizualizacji 3D. Choć Corona została przejęta przez Chaos Group, czyli twórcę V-Ray’a, to wciąż jest rozwijana i ulepszana.


maxwell-render-oswietlenie-material-light

Silnik renderujący Maxwell

Maxwell to najnowocześniejszy silnik renderujący szeroko stosowany do wizualizacji architektonicznych i projektowania produktów, takich jak architektura wnętrz, biżuteria, przemysł samochodowy. Silnik renderujacy Maxwell to najlepsze oprogramowanie renderujące do symulacji światła.

Maxwell łączy fizycznie poprawne oświetlenie z tysiącami dostępnych w programie materiałów, tworząc dokładne i niezwykle realistyczne obrazy. Jest kompatybilny z większością aplikacji 3D i CAD. W pełni przeprojektowany rdzeń multi-GPU zapewnia teraz ostateczne wyniki w ciągu kilku minut i dokładne podglądy w ciągu kilku sekund, zachowując nienaruszoną fizyczną dokładność. Dzięki równoległej pracy wielu procesorów graficznych uzyskasz bezprecedensowe wrażenia z użytkowania Maxwella 3d.

Silnik Maxwell Render™ uwalnia kreatywność bez konieczności zmagania się ze skomplikowaną terminologią grafiki komputerowej i niezliczonymi zmianami parametrów. Maxwell Render został stworzony specjalnie po to, aby pomóc architektom, projektantom i artystom w wydajnej i dokładnej wizualizacji ich projektów przy minimalnym czasie konfiguracji. Jego atutem jest to, że jest bardzo łatwy do opanowania, ale nie tylko! Najnowszy Maxwell render 3D to m.in.:

  • szeroki zakres rzeczywistych, fizycznie poprawnych zmiennych do kontrolowania wyglądu nieba i oświetlenia, w tym lokalizacja na Ziemi, czas, aspekt słońca i atmosfera.
  • możliwość tworzenia różnych efektów zamglenia atmosferycznego lub gęstej mgły, kompatybilne z plikami cząstek w kilku formatach, w tym RealFlow .bin, OpenVDB i polami gęstości / wokselami bezpośrednio z Maya i Houdini.
  • realistyczne powierzchnie oceanów i fale, kontrolując głębokość wody i wymiary powierzchni. Od basenów po otwarty ocean,
  • łatwieszy rendering 3d futra i włosów.

Postprodukcja w programie Photoshop

Photoshop to relatywnie łatwy do poznania program. W przeciągu 2-3 tygodni można pracować w nim dość swobodnie. Jest niezbędnym dodatkiem dla wizualizatorów i nie tylko. Jeśli finalny render z programu typu 3ds Max lub SketchUp wymaga końcowych poprawek czy upiększenia, to jest to właściwe narzędzie do tego celu. Photoshop świetnie nadaje się do szybkiej edycji barw, dodania promieni światła, poprawy kompozycji i tła, czy nadania fotograficznej jakości renderowi. Wykonanie kolejnego renderu bywa czasochłonnym procesem i zamiast robić go od początku, czasem wystarczą dodatkowe poprawki na poprzednim renderze. Photoshop nie jest niezbędnym programem, ale może być bardzo pomocny.


Macie te programy architektoniczne 3D w małym paluszku, albo korzystacie z wybranych? To świetnie! Jeśli jednak zaczynacie swoją przygodę z wizualizacjami, dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie swojej pracy pod okiem profesjonalisty na szkoleniach z:

Autodesk 3ds Max
V-Ray logo
Silnik renderujący Arnold
3ds Max ⇒ kurs V-Ray ⇒ kurs Arnold ⇒ kurs

 


Autor: PCC Polska


Źródło: Autodesk, Chaos Group, PCC Polska