Menu

Inventor – konstrukcje blachowe dla początkujących

Inventor – konstrukcje blachowe dla początkujących

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , ,

Autodesk Inventor sprawia, że projektowanie blach jest szybkie i skuteczne. Generowanie płaskich wzorów do produkcji było kiedyś wielkim przedsięwzięciem, ale w programie Inventor tworzenie płaskich wzorów z części 3D jest tak proste, jak kliknięcie przycisku „rozwijania” na wstążce. Zobacz jak zacząć!


Konstrukcje blachowe w programie Inventor

Jednym z częściej poruszanych zagadnień w zakresie wykorzystania programu Autodesk Inventor są pytania o to jak zacząć pracę z konstrukcjami blachowymi, jak postępować z konstrukcjami blachowymi i jak uzyskać prawidłowe rozwinięcie blachy. O samych konstrukcjach blachowych szerzej pisaliśmy w tym artykule – kliknij >>>

W poniższym linku można zapoznać się z prezentacją przedstawiającą kolejne etapy pracy z konstrukcjami blachowymi w programie Autodesk Inventor.


Pracę należy zacząć od stworzenia odpowiedniego modelu: „Konstrukcja blachowa”:

Inventor konstrukcje blachowe od podstaw 1


Pierwszym krokiem jest ustalenie parametrów blachy takich jak materiał, grubość, promień gięcia, itp. Parametry te znajdziemy w edytorze stylów. Tam też ustalimy wartość/współczynnik K (k-factor), który definiuje odległość płaszczyzny rozwinięcia od płaszczyzny obojętnej arkusza blachy i wpływa na uzyskanie prawidłowego rozwinięcia.

Inventor konstrukcje blachowe od podstaw 2


Kolejnym etapem jest modelowanie konstrukcji blachowej z wykorzystaniem typowych poleceń: powierzania, kołnierz, kształt kołnierza, zagięcie, zawinięcie, wycięcie,…itp..

Inventor konstrukcje blachowe od podstaw 3


Po zakończeniu operacji modelowania w prosty sposób uzyskujemy rozwinięcie na płasko zagiętego arkusza blachy. Z niego tworzymy dokumentacje w sposób równie prosty i intuicyjny jak przy standardowych częściach.

Modelowanie konstrukcji blachowej możemy zacząć od pracy na standardowej części 3D, a dopiero później możemy go przekształcić w konstrukcję blachową.

Inventor konstrukcje blachowe od podstaw 4


 

Zapoznając się z prezentacja wideo, mogą Państwo poszerzyć swoją wiedzę w zagadnieniach takich jak:

  1. Definiowanie parametrów konstrukcji blachowej
  2. Modelowanie konstrukcji blachowej
  3. Tworzenie kołnierza
  4. Edycja narożników
  5. Wycinanie otworów w powierzchniach
  6. Importowanie plików do różnych formatów (ACAD file, step file itd.) i zamiana ich na rozwijalne modele blachowe
  7. Generowanie rozwinięć płaskich blachy
  8. Tworzenie dokumentacji technicznej

Zapraszam do obejrzenia i zadawania pytań!


Jeżeli chciałbyś nauczyć się tworzyć konstrukcje blachowe – zapraszamy do naszego centrum szkoleniowego na kurs – Szkolenie Inventor – Konstrukcje blachowe


Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska