Menu

Fusion 360 do gier? Podejście do 3D artu poza schematem!

Fusion 360 do tworzenia assetów do gier? Brzmi przewrotnie, ale jeden z popularniejszych programów CAD/CAM coraz częściej wykorzystywany jest przez concept artystów. Zobacz jak! 


Fusion 360 a tworzenie assetów do gier

Fusion zawiera moduł modelowania 3D, symulacji wytrzymałościowej (np. wpływ temperatury), wizualizacji, CAM, modelowania swobodnego, rysunku 2D, konstrukcji blachowych i zapowiedziane jest dodanie wielu innych funkcji takich jak symulacje CFD. Brzmi to bardzo technicznie i wydaje się być idealnym narzędziem dla inżynierów. Co w przypadku produkcji gier a dokładniej w procesie tworzenia modeli? Czy się nada? Jeśli tak to do czego najbardziej?

Twórcy gier są osobami zazwyczaj po szkołach artystycznych. Nie znający pojęć typu CAD / CAM, CAE. Na szczęście Fusion jest zbudowany od podstaw, aby być programem łatwym w użyciu, z solidnym modułem modelowania dla projektu koncepcyjnego. Wielu twórców między innymi: artysta postaci Isaac Oster opublikował szczegółowy opis wykorzystania Fusion w game art. Pokazuje, że szybko można wykonać projekt broni. Jest to bardzo szybki proces, dzięki połączeniu T-splines i Sculptingu.

Największym plusem jest to, że dzięki rozbudowanej historii tzw. Timeline powstawania modelu (brak tego w 3ds Max, Maya, Mudbox), możemy w dowolnym momencie zmienić lub przebudować główny element składowy bez żadnych konsekwencji! W innym oprogramowaniu wykorzystywanym do tworzenia assetów, aby mieć dostęp i możliwość modernizacji wcześniejszych etapów, trzeba zapisywać poszczególne etapy pracy w osobnych plikach. Wczytując starszy plik cofamy się do momentu, od którego trzeba wnieść poprawki. Kosztuje nas to często wiele godzin a nawet dni, a jeszcze gorzej jeśli projekt nie był zapisywany etapami.

W Fusion wystarczy przesunąć Timeline do odpowiedniego momentu, wnieść poprawki i z powrotem przesunąć suwak do finalnego momentu. Kolejnym ogromnym plusem jest praca w chmurze. Wszystkie pliki są przechowywane na serwerze, istnieje możliwość rozdzielenia zadań oraz komunikacja online nawet z urządzenia mobilnego. Bardzo ułatwia to współpracę w dużych zespołach, nawet międzynarodowych.

Minusem jest słaby eksporter .obj. Po imporcie do programu typu 3ds Max, siatka modelu jest bardzo zagęszczona i niepoprawna. Trzeba się zastanowić czy bardziej nie opłaca się stworzyć model od początku. Więc do czego przydatny jest Fusion przy tworzeniu gier?

Jest to świetny program do tworzenia wstępnych conceptów w dużej ilości. Dzięki historii w Timeline i możliwości szybkiej modernizacji – tworzenie wielu różnych wariancji jednym kliknięciem! Nawet szybciej niż rysując w Photoshop, nie wspominając o dokładności co do 1mm i ujęć z każdej strony. W fazie produkcji zamysły twórców są często zmienne i tworzone są setki projektów wstępnych. Dopiero po wyborze i akceptacji concepty przechodzą do dalszej fazy produkcji. Fusion w fazie koncepcyjnej nie ma sobie równych! Dodatkowo można w łatwy sposób stworzyć animacje i np. przekonać się jak dany model będzie zachowywał się w ruchu.

Podsumowując, ilość czasu potrzebna do stworzenia tego samego modelu w 3ds Max i Maya była znacznie dłuższa niż w Fusion. Porównanie wykazało, że wykonanie tych samych zadań trwało od 2 do 10 razy dłużej. Porównując jeszcze cenę Fusion 360 i powyższych programów nasuwa się jeden wniosek: Fusion 360 to nasz lider wśród programów do tworzenia concept artu, szczególnie dla niezależnych studiów i freelancerów.

Źródło: Isaac Oster | Jakub Baran, PCC Polska