Menu

Czym jest projektowanie generatywne?

Jeśli jesteś projektantem, inżynierem lub architektem prawdopodobnie słyszałeś o projektowaniu generatywnym i albo jesteś nastawiony do tego sceptycznie albo podekscytowany możliwościami jakie takie podejście oferuje.


Czym jest projektowanie generatywne?

 

Czy utoruje to drogę do nowej przyszłości w tworzeniu? Czy może sztuczna inteligencja stanie się na tyle sprawna że wyeliminuję człowieka z tego procesu?

Wyobraźmy sobie co by było gdybyśmy mogli współpracować z komputerem za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Korzystać z nieograniczonej mocy obliczeniowej w chmurze i narzędzi generatywnych (takich jak Autodesk Within czy Dreamcatcher), aby generować setki możliwości projektowych których nie sposób byłoby sobie wyobrazić.

Czy to oznacza, że można rozwiązywać większe problemy i szybciej iterować rozwiązania? Kiedy świat się rozwija i staje się bardziej skomplikowany, inżynierowie i projektanci ewoluują i będą potrzebować większej pomocy. Ta pomoc pojawia się już dzisiaj, czym jest projektowanie generatywne i dlaczego zmienia reguły gry?

 

projektowanie generatywne 2

 

W dotychczasowym rozwiązaniu projektant lub grupa projektantów przelewa swoje pomysły na modele komputerowe. Efektem tego jest ograniczona liczba koncepcji produktu które trafiają w ręce inżyniera. Każda koncepcja wynikała bezpośrednio z wizji jednego człowieka. Stawia to pewne ograniczenia naprzeciw czemu wychodzi projektowanie generatywne.

 

projektowanie generatywne 3

 

W tym podejściu projektant jest inicjatorem pomysłu a wynikowe koncepcje są rezultatem algorytmów sztucznej inteligencji oraz mocy obliczeniowej w chmurze. Pozwala to na generowanie setek a nawet tysięcy różnych rozwiązań.

 

Proces projektowania generatywnego krok po kroku:

  • Projektant definiuje dane wejściowe, cele projektowe oraz ograniczenia używając generatora takiego jak Project Dreamcatcher. Definiuje rodzaj materiału, oczekiwaną wagę, wytrzymałość oraz cenę produktu.
  • Komputer za pomocą algorytmów tworzy tysiące koncepcji i analizuje każdy z nich
  • Projektant przegląda wygenerowane koncepcje i na podstawie ich analizy zmienia założenia. Komputer przetwarza kolejne rozwiązania a połączenie ludzkiej intuicji ze sztuczną inteligencją pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie
  • Tworzenie prototypu za pomocą druku 3D i powrót do punktu 3 jeśli to konieczne

Wykorzystanie:

projektowanie generatywne 4

 

projektowanie generatywne 6

 

projektowanie generatywne 5

 


Jakie korzyści niesie za sobą taki podejście?

  • Oszczędność czasu – ilość generowanych przez algorytmy koncepcji jest nie do osiągnięcia przez człowieka w tym samym czasie
  • Oszczędność pieniędzy – Symulacje pozwalają przetestować produkt jeszcze w trakcje projektowania
  • Podniesienie kreatywności – Stworzenie tysięcy wersji produktu otwiera drzwi na nowe koncepcje i formy
  • Tworzenie nowych geometrii – Współpraca projektowania generatywnego z technologią druku 3D daje możliwość tworzenia geometrii niedostępnych dotychczas

 

 

Źródło: Autodesk Redshift